Sully فیلمی که لازم است همه استارتاپی ها ببینند

محسن 30 دسامبر 2016 0

محسن مولایی نسب

اشاره :

Sully  داستان خلبان آمریکایی چسلی «سالی» سولنبرگر و فرود اضطراری قهرمانانهٔ پرواز ۱۵۴۹ یو اس ایرویز از خطوط هوایی ایالات متحده را که در ژانویه ۲۰۰۹ با ۱۵۵ مسافر و خدمه در رودخانه هادسون نشست و همچنین تبلیغات پس از آن و بررسی نحوه عملکرد خلبان را به تصویر  می‌کشاند.

فیلم سالی آخرین ساخته کلینت ایستود کارگردان آمریکایی است که لازم است هر کسی که قصد دارد وارد فضای استارتاپی بشود آن را ببیند .این فیلم بر خلاف فیلم های دیگری که توصیه میشوند و همگی  تم انگیزشی دارند  حاوی  دو نکته بسیار آموزنده و اساسی است که معمولا همه از آن غفلت میکنند.

tom-hanks-sully-trailer

داستان با یک پرواز شروع میشودو خلبانی با سابقه و تجربه که خصوصیات ویژه ای  دارد خصوصیاتی مانند تسلط کامل به هواپیمایی که با آن پرواز میکند و خونسردی و مهارت  .علاوه بر اینکه همکار او که نقش کمک خلبان را دارد نیز دارای مهارت کافی در خصوص پرنده ای  است که با آن پرواز میکنند.سالی پرواز را در یک روز معمولی از فرودگاه آغاز میکند و بلا فاصله بعد از بلند شدن و در حال اوج گرفتن با برخورد یک دسته از پرندگان به موتور هواپیما فاجعه آغاز میشود .بعد از این رویداد مجموعه تصمیماتی خلبان را به فرود در رودخانه هادسون میکشاند که در نتیجه این فرود موفقیت آمیز جان همه مسافران نجات می یابد .اما برخلاف انتظار سازمان نظارت بر هوانوردی شروع به تحقیقاتی میکند که سعی در مقصر جلوه دادن خلبان و اثبات انتخاب اشتباه او در نشستن بر روی آب دارد که منجر به ضرر سنگین شرکت هواپیمایی شده است .این اقدام با شبیه سازی پرواز توسط سیستم های رایانه ای و خلبانان ایرباس در فرانسه انجام میشود و در نهایت به جلسه دادگاهی ختم میشود که پر از نکات آموزنده برای استارتاپی هاست .

سالی و همکارش در جلسه ،از دادگاه میخواهند تا تصاویر شبیه سازی ها نمایش داده شود و با نمایش این تصاویر که حاکی از امکان نشستن هواپیما بدون آسیب در فرودگاههای اطراف است .سالی و همکارش به نظر میرسد که بازی را باخته اند .اما ناگهان سالی برگ های برنده طلایی خود  را رو میکند .

سالی سوال مهمی را مطرح میکند :

آیا خلبان هایی که شبیه سازی را انجام داده اند  میدانسته اند که باید به سمت فرودگاه برگردند ؟در حقیقت سالی مطرح میکند که زمانبندی تصمیم ها در حالت واقعی با آنچه شبیه سازی شده بسیار متفاوت است و مدت زمانی طول کشیده است تا سالی تصمیم بگیرد که به سمت فرودگاه برگردد در حالی که در شبیه سازی ها بلافاصله این چرخش به سمت فرودگاه صورت گرفته است. با تکرار شبیه سازی ها با در نظر گرفتن این زمان نتایج کاملا فرق میکند و نشان میدهد فرود منجر به سقوط میشده است .

سالی سوال دوم را مطرح میکند و اینکه این شبیه سازی ها چند بار با شکست مواجه شدن  تا پیروزی به دست آمده است ؟

پاسخ بسیار جالب است و آن این است که 17 بار ….در حالی که سالی تنها یکبار فرصت داشت درست تصمیم بگیرد.و سالی با مهارت خود درک کرده بود که قدرت کافی برای رسیدن به فرودگاه را ندارد و همین امر اورا به گرفتن تصمیم درست رهنمون شده بود.تصمیمی که درستی آن با کشف و بررسی موتور ای هواپیما و مشخص شدن منهدم شدن کامل آنها در زمان برخورد با پرندگان اثبات شد.

دو نکته طلایی در داستان سالی برای استارتاپی های جوان وجود دارد :

  • اهمیت بسیار زیاد زمانبندی گرفتن تصمیم ها و اجرای کارها

  • اهمیت مهارت های تیم و تکیه بر توانمندی های اعضای تیم

اگر صدها و صدها مدل تجاری موفق را شبیه سازی و پیاده کنید هیچگاه از نظر زمانبندی و مهارت های تیمی مانند صاحب و مبدع اصلی مدل نخواهد شد و این است که ممکن است اجرای یک مدل تجاری کاملا موفق در دنیا،توسط شما به شکست منجر بشود.

پس برای راه اندازی استارتاپ خود به مهارت های خود و تیمتان و زمانبندی ها دقت کنید .

 توصیه میکنم این فیلم را حتما ببینید .

 

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.