چطور ارائه فوق سریع خود را  بسازیم ؟

محسن 17 آگوست 2016 1

محسن مولائی نسب

یک ارائه سریع  ابزار مهمی است که میتواند در معرفی شما و ایده و کسب و کارتان به آدم های مختلف و در موقعیت های مختلف کمک کند . شما میتوانید برای ارائه های سریع از گام های زیر استفاده کنید اما باید دقت کنید که باید انواع مختلفی از ارائه ها را برای موقعیت های مختلف و اشخاص مختلف آماده داشته باشید تا بتوانید بسته به آن موقعیت بالاترین بهره وری را داشته باشید .

  • اهداف ارائه خود را شفاف و روشن کنید

گام اول در آماده کردن یک ارائه خوب این است که بدانید برای چه کسی و برای چه هدفی میخواهید ارائه کنید . مثلا آیا میخواهید برای یک عده مشتری بالقوه صحبت کنید یا برای یک تیم اجرایی در مورد ایده و محصول خود میخواهید صحبت کنید .پس گام اول این است که بدانید برای که و برای چه …

  • نشان بدهید که چه میکنید

ارائه خود را با توضیح اینکه تیم شما چه میکند شروع کنید .بر روی مشکلات و مسائلی تمرکز کنید که کار شما آنها را  برای مردم و مشتریان شما حل میکند و به آنها کمک میکند زندگی راحت تری داشته باشند و موفقیت بیشتری کسب کنند .در اینجا لازم است اطلاعات و آماری که میتواند به ارزشمند جلوه دادن کار شما کمک کند را اضافه کنید .برای اینکه این بخش را خوب شروع کنید این سوال را از خود بپرسید که مخاطب در پایان قرار است چه چیزی از شما به یادش بماند ؟

یادتان باشد ارائه شما اول باید خودتان را تهییج کند .اگر از چیزی که میگویید هیجان زده نمیشوید مطمئن باشید که مخاطبان شما هم همین حال را خواهند داشت .مردم ممکن است آنچه شما گفته اید را به خاطر نیاورند اما قطعا اشتیاق شما را به خاطر خواهند داشت .

مثال : شما میتوانید در خصوص  تولید یک نرم افزار موبایل این گونه ارائه کنید :

حالت اول : تیم ما نرم افزار های موبایل برای شرکت ها تولید میکند .

حالت دوم : تیم ما نرم افزار های موبایلی را برای سازمان ها توسعه میدهد که به کسب و کارها کمک میکند تا کارکنان خود را از راه دور آموزش دهند . این امر موجب افزایش میزان اثر بخشی مدیران در سازمان ها میشود .

قضاوت با شما کدام مورد شما را تهییج میکند ؟

  • پیشنهاد خاص فروشتان را ارائه کنید

هر ارائه ای باید حاوی یک پیشنهاد خاص باشد .این نوع پیشنهاد به گونه ای تیر خلاص به مخاطب است به نحوی که نتواند پیشنهاد شما را رد کند . باید در این پیشنهاد مخاطب را متوجه این موضوع کنید که چه چیزی شما را منحصر به فرد میکند.

مثال :برای شاخص کردن آنچه استارتاپ شما انجام میدهد میتوانید بگویید :

” تیم ما از یک راهبرد خاص استفاده میکند که هیچ شرکت مشابهی از آن بهره نمیبرد .ما با تمام سازمان هایی که مصرف کننده خدمات ما هستند از نزدیک صحبت کرده ایم تا درک صحیحی از نیاز و خواسته آنها داشته باشیم و این امر موجب شده است تا ما در همان محصول اولیه که به صورت آزمایشی تست کرده ایم به میزان رضایت 95 درصد برسیم “

  • سوالی برای درگیر کردن مخاطب بپرسید

بعد از ارائه ویژگی منحصر به فردتان لازم است تا مخاطب را با سوالی با پاسخ باز  درگیر کنید .سوالی بپرسید که جواب بله و خیر نداشته باشد .مطمئن شوید که میتوانید پاسخی مناسب برای سوالات آنها در زمینه کاری تان داشته باشید .

مثلا باید بپرسید:

“در حال حاضر سازمان شما از چه روشی برای آموزش کارکنان استفاده میکند؟”

  • آش تان را مخلوط کنید J

بعد از آماده کردن تمام مواد اولیه ای که گفتم باید آنها را کنار هم قرار بدهید و با کمک یک تایمر که وقت را به شما نشان می دهد آنها را چندین بار با صدای بلند بخوانید .زمان  ارائه تان نباید بیش از 30 ثانیه بشود.وگرنه ممکن است علاقه فرد مقابل از بین برود و یا این حس به او دست بدهد که شما متکلم وحده هستید .بعد هم هر چه اضافه است را حذف کنید .مطمئن بشوید که ارائه تان کوتاه و کامل است .

مثال یک ارائه سریع  :

تیم ما نرم افزار های موبایلی را برای سازمان ها توسعه میدهد که به کسب و کارها کمک میکند تا کارکنان خود را از راه دور آموزش دهند . این امر موجب افزایش میزان اثر بخشی مدیران در سازمان ها میشود . تیم ما از یک راهبرد خاص استفاده میکند که هیچ شرکت مشابهی از آن بهره نمیبرد .ما با تمام سازمان هایی که مصرف کننده خدمات ما هستند از نزدیک صحبت کرده ایم تا درک صحیحی از نیاز و خواسته آنها داشته ابشیم و این امر موجب شده است تا ما در همان محصول اولیه که به صورت آزمایشی تست کرده ایم به میزان رضایت 95 درصد برسیم . در حال حاضر سازمان شما از چه روشی برای آموزش کارکنان استفاده میکند؟

  • تمرین کنید

ارائه خوب هم مثل هر کار دیگری نیاز به تمرین مداوم دارد و بدانید که برای که ارائه میدهید و انواع مختلف ارائه ها را آماده کنید .اگر تمرین نکنید قطعا خیلی طولانی صحبت خواهید کرد ،نکات مهم را فراموش میکنید و نخواهید توانست تن صدا و زبان بدنتان را برای یک ارائه خوب تنظیم کنید .

وقتی تمرین  میکنید ارائه تان هر چه بیشتر طبیعی خواهد شد و به جای اینکه یک فروشنده عجول و نا آشنا به نظر بیایید فردی با صحبتی دوستانه و دلنشین و البته طبیعی جلوه خواهید کرد .

زبان بدن در انتقال طبیعی بودن صحبت هایتان خیلی مهم تر از کلامتان است در مقابل آینه ویا همکارانتان تمرین کنید تا طبیعی بودن در کارتان بیشتر و بیشتر شود .

 

یک دیدگاه »

  1. aflaky@gmail.com 17 آگوست 2016 در 11:44 ب.ظ -

    خیلی مطلب کارآمدی است.

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.