6 اصل برای موفقیت کارآفرینی مبتنی بر موبایل

mit2332148 25 سپتامبر 2014 0

6  اصل برای موفقیت کارآفرینی  مبتنی بر موبایل

محسن مولایی نسب

 

با پیشرفت فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی  روز به روز نیاز به برنامه‌های کاربردی تحت موبایل افزایش می‌باید و افراد کارهای بیشتری را با استفاده از گوشی‌های همراه هوشمند خود انجام می‌دهند . بنابر این حوزه زمینه بسیار مساعدی برای توسعه کسب و کار می‌باشد و می‌تواند یکی از  روش‌های توسعه  کسب و کار و کارآفرینی الکترونیک در کشور باشد . در این میان بررسی  مشخصه‌های مهم  و مشترک برنامه‌های کاربردی موبایل که موفقیت کسب کرده  و توجه  مخاطب و کاربران را جلب کرده‌اند می‌تواند به  شناسایی مسیر درست برای کارآفرینانی که تازه وارد این عرصه شده‌اند کمک کند .در ادامه 6 مشخصه  مشترک برنامه‌های کاربردی  موبایل که موفق بوده‌اند را بررسی خواهیم کرد.

114

1- حل  مشکل کاربر

تمام برنامه‌های موفق  موبایل مشکلی از کاربر را حل می‌کنند و بر روی حل مسئله متمرکز هستند . این برنامه‌ها باید انچنان خوب عمل کنند که مشتریان تصوری از اینکه چطور بدون این برنامه کاربردی می‌توانند زندگی کنند نداشته باشند .قبل از شروع به ارائه  یک برنامه موبایل و یا طراحی کسب و کاری مبتنی بر آن باید نیاز مشتری و نقطه واقعی  تمرکز را کشف کنید و این سوال را از خودتان بپرسید که  آیا  این همان چیزی است که مشکل مشتری را حل می‌کند و آیا  مشکل را درست تشخیص داده‌اید ؟

سوال دیگری که باید از خودتان بپرسید این است که آیا  تا به حال راه حل دیگری برای این موضوع ارائه نشده است ؟ و اگر شده است آنها  چه نقاط ضعفی داشته‌اند و خلاء های آنها  چه بوده است ؟

جواب به این سوا لات می‌تواند به ارائه محصول بهتری منجر شود که می‌تواند  مشتریان شما را وادار به خرید  و توجه به برنامه شما بکند .به عنوان مثال برنامه کاربردی واتس آپ  توانست با حل کردن یک مشکل کاربران شبکه موبایل  به مخاطبان بسیاری دست پیدا کرد  و در نهایت نیز این ایده و برنامه به  مبلغ 19 میلیارد دلار به فیسبوک فروخته شد . نکته قابل توجه این است که باید سعی کنید تا جایی که می‌توانید  مشکل گروه بزرگ‌تری را حل کنید  در  مثال واتس آپ  داستان جالبی که وجود دارد این است که  شبکه ای با کارکرد کاملا مشابه  روی گوشی‌های مارک بلک بری وجود داشت اما  مزیت واتس آپ و دلیل  برنده شدن  این برنامه این بود که توانست بدون توجه به نوع گوشی همراه  مشکل  ارتباط بدون پرداخت وجه را برای همه کاربران تلفن همراه فراهم کند و این باعث سرازیر شدن سیل مخاطبان به سمت این برنامه کاربردی شد .

2- کاربرد آسان

برنامه‌های موفق کاربرد آسان و دسترسی سریعی دارند .رابط کاربری آنها   گیج کننده نیست و برای راه اندازی آن نیازی به راهنمای کاربردی نیست  و در حقیقت ساده‌ترین راه برای انجام  فعالیت را در اختیار کاربر قرار می‌دهد .حتی اگر جلوه‌های گرافیکی برنامه شما خوب نباشد اما به سادگی بتواند نیاز مشتری را فراهم کند و کار با آن  آسان باشد شما گوی سبقت را از رقبایتان خواهید ربود .

3- اختصاصی شدن

بسیاری فکر می‌کنند که باید برنامه کاربردی تولید آنها  به نحوی باشد که با تمام برنامه‌های  عامل  و پلت فرم‌ها کار کند در حقیقت باید به این نکته اشاره کرد که  این گونه نیست و  نمی‌توان برنامه کاربردی موفقی را پیدا کرد  که به صورت همزمان بتواند بر روی تمام پلت فرم‌ها به خوبی کار کند . پیشنهاد صاحبان  کسب و کارهای موفق این است که برای هر پلت فرم برنامه خاصان را طراحی کنید . به نظر می‌رسد که گران تر تمام می‌شود اما  با در نظر گرفتن هزینه‌های دیگر این روش ارزان تر تمام خواهد شد .دلیلی این امر این است که در این روش شما می‌توانید از تمام قدرت پلت فرم برای بهتر شدن برنامه کاربردی خودتان بهره ببرید .

4- ورود به موقع به بازار و به روز رسانی

بسیاری از برنامه‌های کاربردی موفق  وقتی وارد بازار شدند به گستردگی و  تکامل یافتگی امروز نبوده‌اند به عنوان مثال برنامه اینستاگرام  یا برنامه واتس آپ در ابتدای ورود  مشخصه‌های  کمی داشتند و به مرور و با دریافت بازخورد از مشتریان تکمیل  و گسترده شدند . بنابراین دقت کنید تا اسیر سندرم بهترین نشوید و عرضه محصول خود را  به دلیلی اینکه می‌خواهید چیز بهتری به بازار بدهید ،متوقف نکنید چون ممکن است در این بین رقیبی بازار را از شما برباید .

5- پشتیبانی قوی

پشتیبانی مناسب از مشتریان یکی از راه‌های محدود  ارتباط عاطفی و وفاداری  مشتریانتان است.بسیاری از کارآفرینان موفق عقیده دارند که خدمات مناسب مشتریان میتواند مزیت رقابتی مطلقی را برای کسب و کارها و کار آفرینان ایجاد کند .

6- توجه  به ماهیت کسب و کاری برنامه‌های  کاربردی

شما باید به این نکته دقت کنید که  زیر بنای ساخت یک برنامه کاربردی با زیر بنای ساخت کسب و کار   مشابه است . اگر شما به دقت روی  این محصول برنامه ریزی کنید می‌تواند برای سالیان طولانی و به  میزان باور نکردنی از این محصول درآمد کسب کنید .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.