3 درس از رامبد جوان برای کسب و کارهای نوپا

محسن 9 می 2015 0

محسن مولایی نسب

 اشاره : رامبد جوان را اغلب ایرانیان با خانه سبز و نقش فرید در کنار مرحوم خسرو شکیبایی میشناسند.پسری شوخ و بازیگوش که نوع بازی و نقش آفرینیش در همان سالها هم خاص بود.

226944_364 (1)

این روزها برنامه ای از فرید خانه سبز یا رامبد جوان  روی آنتن شبکه نسیم  پخش میشود  با عنوان خندوانه  برنامه ای متمایز و خاص که شاید بتواند الگوی خوبی برای کسب و کار های نوپا باشد .

ارزشی قدیمی ،هویتی تازه

برنامه رامبد جوان که با محوریت ارزش شادی مخاطب طراحی شده  رقبای زیادی دارد برنامه  های متعددی در شبکه های داخلی و خارجی با محتوای طنز و خنده ارائه میشود که هر کدام از آنها را میتوان رقیبی برای خندوانه دانست .باید دید رامبد جوان از چه روش هایی برای متمایز سازی برند خندوانه و ایجاد هویت برای این برند بهره برده  و توانسته است در میان خیل انبوه برنامه های مشابه مخاطبان خاص خود را بیابد .

1- عنوان مناسب و سوال برانگیز

ترکیب دو واژه خنده و هندوانه  واژه جدید و نوترکیب خندوانه را ایجاد کرده که میتواند بسیار ذهن مخاطب را درگیر کند واژه ای که اولین سوالی که در ذهن ایجاد میکند این است که معنی اش چیست ؟ اینجاست که پاسخ رامبد جوان به سوال هویت برنامه  او را تعیین و آن را از بقیه برنامه های مشابه متمایز میکند . برنامه های طنز مختلف با اسامی تکراری  و استفاده مکرر از واژه های مشابه  از این قابلیت بهره نمیبرند. پس یکی از مهمترین کارها برای کسب و کار های نوپا انتخاب درست نام و نشان تجاری است تا بتوانند بر اساس آن تمایز کافی را ایجاد کنند و ضمن دوری کردن از ابهام  از تشابه به نمونه های مشابه  هم برحذر باشد . نام تجاری سازمان مفهومی معنایی برای مشتریان است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد نام تجاری (ارزش‌های کاربردی و احساسی را برای مشتریان و ذی‌نفعان رمزگشایی می‌کند، زیرا اهداف و استراتژی‌های کسب و کار در شیوه عملکرد نام تجاری عینیت می‌یابد.

2- مشارکت مشتری

برنامه های مشابه خندوانه  یا به صورت  یکطرفه اجرا میشوند و یا در مواردی که مخاطب در برنامه درگیر است نقش بسیار کمی در فرایند برنامه دارد .رامبد جوان اما این قالب را شکسته است .استفاده از تماشاچیانی که در بخش های مختلف و بر اساس نیاز اجتماعی بودن با او همکاری میکنند  جذابیت خاصی به برنامه بخشیده است . این مخاطبان  با او آواز میخوانند ، مسابقه میدهند و رامبد را در کنار خود میبینند و با او احساس نزدیکی میکنند.

کسب و کارهای نوپا که با انبوهی از رقیبان سر سخت و قدیمی و گاه  قوی تر سرو کار دارند  میتوانند با الگو گیری از  خندوانه  مشتریان خود را همراه سازند. این مشتریان با مشارکت در ساخت هویت کسب و کار و   همراهی در اجرای ایده ها حس وفاداری پیدا میکنند و میتوان از انها به عنوان سفیران و مدافعان استفاده کرد .ایجاد ارتباط مناسب با مشتریان کسب و کار های نوپا یکی از مواردی است که اغلب  نادیده گرفته میشود .

مشارکت در توليد با خلق ارزش براي مشتريان و وفادارتر ساختن آنان موجب افزايش دادوستد تجاري مشتري با يک کسب و کار  مي شود. لذا اغلب  صاحبان  استارتاپ های موفق براي تبديل شدن به  کسب و کار موفق و انتخاب شدن از سوی مشتريان خود، مشارکت در توليد را مورد توجه قرار داده اند.

3- نوآوری در ایجاد لذت برای مشتری

« مشتري خواستار لذت است نه رضايت».

همه ما مي توانيم مواردي را به خاطر بياوريم که از فروشنده، تاجر و يا ارائه دهنده خدمتي روي برگردانده و بي آنکه خطايي از آنها سر زده باشد به فروشنده يا تاجر ديگري رجوع کرده ايم؛ علت آن فقط اين بوده است که شخص ديگري را پيدا کرده ايم که همان کار را مناسب تر، ارزانتر و يا حتي فقط به گونه اي متفاوت از آنها انجام داده است. اين در حالي است که از فروشنده يا تاجر قبلي هم هيچگونه نارضايتي نداشته ايم  و حتي از رفتارشان بسيار هم خرسند بوده ايم. «آنها سر جاي خود هستند اما ما تغيير جهت داده ايم.»

رامبد جوان با نوآوری در فرم و اجرای برنامه و شکست قالب های قدیمی توانسته است مخاطب را با نوعی جدید از لذت  آشنا کند و این خود باعث جذب بیشتر مخاطب و خاص شدن برنامه شده است .حرکت مجری در صحنه ، تغییر زوایای دوربین ،استفاده از دکور جذاب ورنگ سازمانی مناسب از نوآوری های این برنامه است .حس و نیاز اجتماعی بودن و دیده شدن  حسی بوده است که رامبد روی آن به خوبی کار کرده است .در کسب و کار ها شناخت دقیق احساس مشتری میتواند او را به شما گره بزند.استفاده از عروسک جناب خان ،شخصیت های خاص و ویژه موسیقی خاص  و اصوات جدید همگی بخشی از این توجه به حس هستند.

کسب و کار های نوپا با استفاده از این روش و بهره گیری از عناصر جذاب برای مشتریان میتوانند انها را با خود همراه کنند . ایجاد داستان های موفقیت از زبان افراد دوست داشتنی برای مردم و چهره های جذاب و سوال برانگیز یکی از این تکنیک هاست که میتوانند گروههای بزرگ طرفدار این افراد را به کسب و کار شما متوجه کند.

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.