10  نکته ارزشمند برای موفقیت استارتاپ ها

mit2332148 1 سپتامبر 2014 1
10  نکته ارزشمند برای موفقیت استارتاپ ها

نویسنده :محسن مولایی نسب

اشاره :

راه اندازی یک  استارتاپ  همواره با مشکلات و موانعی مواجه است . تعدادی از این مشکلات بر اساس تجربه بین کسب و کار های مختلف همواره روی میدهد و موجب عقب افتادن و ضرر در این کسب و کارها میشود.در این مقاله 10  نکته اساسی در راه اندازی استارتاپ ها بررسی و معرفی میشوند که می توانید با بررسی آنها از ضرر های ناشی از رخدادن آنها پیشگیری کنید .

 

1- نام تجاری متمرکز و یکصدا

به عنوان یک کارآفرین  شما هموراه با موج بزرگی از ایده و توانمندی ها مواجه هستید یعنی در دل یک استارتاپ کار های مختلفی را می توانیدو میخواهید انجام دهید اما مشکلی که پدید می آید این است که نتوانید بین حیط های اصلی و فرعی  استارتاپ خود تفاوت و تمایز ایجاد کنید و یک شخصیت واحد برای خود بسازید . در حقیقت شما نیاز دارید  تا برای ایجاد یک تصویر ذهنی از نام تجاری خود  بین خودتان وبقیه تمایز ایجاد کنید و در بین مشتریان تعریف دقیق و روشنی از خودتان ارائه بد هید . مثلا اینکه شما تولید کننده تلفن همراه هستید یا تولید کننده بازی  یا ارائه کننده خدمات تعمیر رایانه . باید بتوانید یک وجهه برای خود بسازید و روی آن متمرکز شوید . شما میتوانید خدمات زیادی را به مشتریانتان ارائه کنید اما باید  به یک نام تجاری مشخص شناخته بشوید. پیشنهاد این است روی کار ی متمرکز شوید که درآن بهترین هستید .همه کاره هیچ کاره نباشید.

2- اخراج سریع و به موقع

درست است شاید تعجب کنید که اول کار و اخراج ؟! اما حقیقت این است که شما در ابتدای کار برای اینکه بتوانید سریع رشد کنید و کسب و کارتان ر ا توسعه دهید نیاز دارید تا با افراد همراه و همدل و کاری فعالیت کنید بنابر این اگر با این افراد کار نمی کنید خیلی سریع آنها را خراج کنید  حتی اگر مجبور بشوید روزهای تعطیل هم کار کنید و یا شیفت اضافی در دفترتان بمانید  اما این کار را انجام دهید .برای استخدام هر فردی یک دوره آزمایشی بگذارید و تاکید کنید که سه ماهه اول آزمایشی است و در مدت دوماه اول آنالیز کنید که این فرد به درد شما میخورد یا نه  و به او بازخورد بدهید و در ماه آخر بررسی کنید که آیا مشکلاتش اصلاح شده  یا نه اگر  جواب منفی است به او بگویی خدا نگهدار . خیلی ساده .

3- سیستم پرداخت مدرن

بسیاری از استارتاپ ها با مشکل تامین منابع مالی و عدم  بازدهی و اثر بخشی مناسب هزینه ها مواجه هستند و این  امر موجب میشود قبل از رسیدن به نتایج ملموس و دلخواه با کمبود منابع مالی و توقف مواجه شوند . خوب برای این مشکل راهکار پرداخت های سنتی که حقوق ثابتی را به افراد  در قبال یک ماه کار  پرداخت میکند مناسب نیست . برای شرکت های استارتاپی پرداخت بر اساس تحویلی ها ، مناسب تر است . به این ترتیب افراد بر اساس استاندارد مشخص بسته های کاری تعریف شده را تکمیل کرده و تحویل میدهند  و در ازای هر بسته کاری که میزان تاثیر مشخصی در پیشبرد اهداف استارتاپ شما دارد هزینه دریافت میکنند . بنابر این شما میتوانید مطمئن باشید که  نیروی کاری شما اثر بخش عمل میکند و نیروی کار هم  میداند که هر چه زودتر و با کیفیت تر کار را تحویل دهد زودتر میتواند بسته های بیشتر و درآمد بیشتر را دریافت کند .

4- کار مجانی انجام ندهید

تفکری در بین استارتاپ های ایرانی باب شده است که حاضرند  برای اثبات حسن نیت و کیفیت خود کار را به صورت مجانی برای مشتری انجام بدهند. این امر در مواردی که شما قرار داد های مشخص و حقوقی  ندارید به هیچ عنوان توصیه نمیشود  موارد متعددی از عدم پرداخت مشتری مشاهده شده که گواه نادرست بودن این روش است . ممکن است مقداری جاه طلبانه به نظر بیاید اما اگر به محصول خودتان و کیفیتش اطمینان دارید بهتر است بدون پرداخت هیچ کاری انجام ندهید و یا اینکه دوره زمانی مشخصی را برای ارائه خدمات خود به صورت رایگان تعیین کنید و آن هم در بازار ایران بسیار کوتاه مدت است در حد یک هفته و بعد  از آن اگر مشتری هزینه را پرداخت نکرد کار را متوقف کنید . این امر موجب میشود توانتان هدر نرود و وقتتان برای مشتری هایی که هزینه میدهند  صرف شود .

5-از مشتری نماها دوری کنید

تشخیص مشتری نما از مشتری واقعی در بازار ایران بسیار ساده است . مشتری  نماها به طور غیر عادی و نامعقول تقاضای قیمت های پایین و تخفیف میکنند .شما به عنوان صاحب و راه انداز یک استارتاپ باید مراقب باشید برای  ایجاد سابقه کاری و یا رزومه و یا فروش حداقلی با این نوع مشتری ها کار نکنید . دلیل این امر هم قاعده تخفیف است . این قاعده بیان میکند که با تخفیف بیشتر درخواست های مشتری غیر معقول تر  و دشوار تر میشود و در قبال قیمت پایین  تقاضای خدمات گرانی از شما میکند که دست آخر منجر به ضرر هنگفت شما در وقت و هزنیه ها میشود .پس از این مشتری  نماها به شدت دوری کنید و  برای تخفیف دادن قاعده داشته باشید .

6- محصول ناب بسازید

بسیاری از استارتاپ ها با سندرمی به نام بهترین مواجه هستند .  این سندرم وقتی روی میدهد که شما تلاش میکنید یک محصول کامل را به بازار عرضه کنید  اینکار شما ممکن است 6 ماه طول بکشد ،خوب این  بهترین راه است اما بهترین راه شکست ….

تجریه  استارتاپ ها در  دنیا نشان داده  وارد کردن یک محصول که حداقل های نیاز مشتری را داشته باشد در 8 هفته  و در مرحله بعد اضافه کردن خصوصیات جدید به آن در طول طراحی های بعدی  میتواند از شکست محصول و از دست دادن بازار و واگذار کردن آن به رقبا جلوگیری کند  و در هزینه ها هم صرفه جویی کرده وشما را زودتر به درآمد برساند .پس یک چیز قابل قبول ارائه کنید نه یک چیز عالی ….

7- در خدمات عمومی شریک شوید

تحقیقات در دنیا نشان میدهد که یکی از هزینه های اصلی در استارتاپ ها هزینه های خدمات عمومی مانند منشی ها و خدمات حسابداری و فضاهای اداری است . در کشور ایران هم این موضوع بسیار واضح است . اینکه شما برای کارهایتان یک منشی داشته باشید ، یک حسابدار اختصاصی و یا یک مشاور حقوقی اختصاصی  منجر به افزایش  هزینه های شما میشود. بنابر این توصیه میکنیم از فضاهای اشتراکی کمک بگیرید و به جای هزینه های هنگفت با اشتراک در هزینه ها از همان خدمات بهره مند بشوید و به مرور که کسب و کارتان رشد کرد بر حسب نیاز خدمات اختصاصی دریافت کنید . این کار را میتوانید برای اتاق های کنفرانس،منشی ها ، حسابدار ها و وکلا و  نیروهای خدماتی  انجام بدهید .

8-مسئولیت را به افراد مناسب بسپارید

استارتاپ هایی که در کشور تشکیل میشوند معمولا  حاصل ایده چند نفر متخصص در یک حوزه است که در کنار هم یک تیم را تشکیل داده اند .ممکن است این افراد تخصص لازم در تولید محصول یا خدمات را داشته باشند اما سوال اساسی این است که آیا این افراد برای ارتباط با مشتری و تامین کننده ها هم تخصص و توان کافی را دارند ؟ جواب این است که افراد میتوانند در یکی از این حوزه ها خوب  عمل کنند نه به صورت همزمان . بنابر این برای ارتباط با مشتریان و فروش و بازار یابی و غیره باید افراد مناسبی را بیابید و هر فرد یک مسئولیت مشخص داشته باشد .اگر هر فرد در کار خود مشغول باشد میتوانید مطمئن باشید که هماهنگی این افراد  محصول و یاخدمت را با قیمت مناسب و در زمان مناسب به مشتری شما میرساند.

9-افراد با تجربه را به خدمت بگیرید

شاید این با روحیات استارتاپی شما همخوان نباشد اما این نکته بسیار حیاتی است .تجربه بسیار ارزشمند و گرانقیمت است و شما با  به خدمت گرفتن افراد با تجربه در حیطه فعالیتتان از بسیاری از چالش ها به سلامت عبور میکنید و البته با کمترین هزینه .اگر نگاهی به استارتاپ های موفق دنیا بکنید همواره یک نقطه عطف در فعالیت هایشان دیده میشود و آن زمانی است که یک فرد با تجربه را به خدمت گرفته اند .

10-سناریو های احتمالی را بررسی کنید

شما به عنوان یک کارآفرین و صاحب استارتاپ از اینکه در یک محیط خلاق کار میکنید بسیار خوشحالید اما یک نکته  اساسی را فراموش نکنید .باید همواره سناریو هایی در مورد کار و محیط و همکاران خود بررسی کنید .اینکه آیا در معرض این هستید که افراد تیم شما جدا شوند یا اینکه هزینه هایی که تابحال صورت داده اید ایا اثر بخش بوده اند یا نه . در حقیقت باید سعی کنید هر شب وضعیت استارتاپ خود را بررسی کنید و برنامه و سناریو های لازم برای موارد مختلفف را طراحی کنید تا در مواقع لزوم شوکه و غافلگیر نشوید .

یک دیدگاه »

  1. با سلام و عرض ادب
    جناب مولایی نسب از اینکه با شما و مطالب بسیار گرانبهاتون آشنا شدم بسیار خوشحالم
    بسیار کاربردی و جذاب
    در ضمن با اجازه شما مطالب رو در گروهی وایبری ( البته با ذکر منبع ) انتشار دادیم
    ممنون از شما

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.