10 دلیل برای اینکه استارتاپ خودتان را در 1394 راه بیندازید

محسن 11 مارس 2015 1

محسن مولایی نسب

اشاره

سال جدید در راه است و این نو شدن سال به همه ما انرژی مثبت زیادی میدهد این انرژی مثبت را میتوانید به عنوان انگیزه  قوی برای شروع کسب و کار استارتاپی خود  در سال 1394 استفاده کنید .تعطیلات نوروز بهترین زمان برای فکر کردن به راه اندازی کسب و کار است و نشانه های خوبی که در پی می آید میتواند شما را برای اینکه صاحب یک استارتاپ و یا یک کسب و کار جذاب و دوست داشتنی یاری کند. در این نوشته 10  روند موثر در موفقیت کسب و کار جدید معرفی شده اند .

1- وضعیت اقتصادی

سال گذشته در ایران وضعیت اقتصادی از ثبات خوبی برخوردار بود و نرخ ارز و فلزات گرانبها با وجود نوسان اما در محدوده مشخص و قابل پیش بینی قرارداشت . نرخ نزولی تورم در سال 1393  منجر به آرامش نسبی بازار شد که این امر میتواند به برنامه ریزی مناسب برای کسب و کار کمک کند . پیش بینی ها حاکی از این است که در سال آینده ، کشور رشد اقتصادی مثبت و میزان محدودی از کاهش تورم فعلی را در نیمه اول سال تجربه خواهد کرد .بررسی  ها نشان دهنده خروج از رکود اقتصاد  است و پیش بینی ها از رشد1.5 تا  2.5 درصدی اقتصاد در سال 1394 خبر میدهند . در گزارش اکونومیست آمده است که در سال 1394 رشد اقتصادی ایران در سطح 1.5 درصد خواهد بود، حال آنکه این رشد در سال پس از آن یعنی 95 به دو درصد افزایش خواهد یافت.واحد اطلاعات اکونومیست برای سال 1396 رشد اقتصادی 2.1 درصدی برای ایران پیش بینی کرده است.این اطلاعات نشان دهنده روند رو به رشد مثبت در سه سال پیش روست .سه سالی که برای یک استارتاپ بسیار حیاتی است.

calendar1394 (1)

2-سرمایه گذار های علاقه مند

سال 1393 را میتوان سال عطف در روش های سرمایه گذاری و تغییر رفتار سرمایه گذاران در ایران دانست .رشد سریع شرکت های شتابدهنده مانند آواتک ، پرش،مپس و دیموند نشان دهنده علاقه سرمایه گذاران به حوزه هایی است که با روال سنتی قدیمی تفاوت های اساسی دارند. رکود بازار های مسکن ،طلا و ارز   و سقوط و عدم رونق بازار بورس منجر به جلب توجه سرمایه گذاران به حوزه های تازه تر شده است . سال 1394  را به دلیل رشد اقتصادی مثبت و آشنایی بیشتر سرمایه گذاران با استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان ، میتوان سال طلایی این حوزه دانست. بنابر این میتوان از این فرصت برای رشد و ایجاد کسب و کار های استارتاپی بهره برد .

3- فناوری ها

تغییرات سریع فناوری و وارد شدن این فناوری ها با فاصله کم به ایران منجر به ایجاد یک نیروی پیشران قوی در ایجاد و توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری و بهبود وضعیت کسب و کارهای موجود با بهره گیری از فناوری های جدید تر و یا باز آفرینی کسب و کارها برای پاسخ به نیازهای ایجاد شده توسط مشتریان شده است .یکی ازمهمترین فناوری های موثر در سال 1394 برای کسب و کارها رویکردهای  ابری است .این روش ها میتوانند به شما کمک کند با حداقل هزینه ممکنه فعالیت های کلیدی کسب و کار خودتان را انجام دهید و از منابع محدودتان به بهترین نحو استفاده کنید .

4-ارتباطات و شبکه ها

این یک واقعیت انکار ناپذیر است که تولید ثروت ارتباط مستقیمی با شبکه ایجاد شده توسط شما دارد .در سال 1393 رویداد های متعددی در حوزه کسب و کار رخ داد که استارتاپ ویکندها ،استارتاپ گرایندها ، رویدادهای TEDEX ،و جلساتی مانند روشن شو،همفکر و تورهای کارآفرینی بنیاد پرش  از آن جمله اند این رویداد ها درحال توسعه شبکه ای از ارتباطات مفید در ایران است که تا کنون سابقه نداشته است .ادامه این شرایط و برنامه های پیش بینی شده حاکی از توسعه روز افزون این شبکه  هاست .شما میتوانید از این فرصت استفاده کنید و مسیرتان به سوی موفقیت را با تجربیات گرانبهایی که در این برنامه ها به اشتراک گذاشته میشود کوتاه کنید .

5- روندها

روندهای موجود درجامعه نشان میدهد که اتفاقات سال های اخیر به خصوص مشکلات موجود در صادرات نفتی دولت مردان و سرمایه گذاران و مردم را متوجه حوزه اقتصاد دانش بنیان کرده است . علاوه بر این توسعه زیر ساخت ها مخصوصا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و منابع انسانی متخصص در کشور و افزایش بلوغ مردم در حوزه های مختلف مرتبط با فناوری و افزایش سطح سواد الکترونیک منجر به تحولاتی شده است که در سال های اخیر به صورت مداوم در حال رشد است . به عنوان نمونه سایتی مانند دیجی کالا در حال حاضر ماهانه 426000 بازدیدکننده  دارد و یا سایت های خبری مانند تابناک بیش از 9.5 میلیون بازدید در ماه دارند که نشان از افزایش نفوذ و توسعه سریع روندهای این حوزه دارد .

6- امیدهای ناشی از بهبود تعاملات بین المللی ایران

با روی کارآمدن دولت یازدهم امیدهای زیادی به بهبود روابط با جهان به وجود آمد. تلاش های زیاد دکتر جواد ظریف و تجربه وی منجر به پیشرفت جدی مذاکرات شده و این امر در مراحل قبل منجر به برداشته شدن بخشی از تحریم ها و باز شدن بازار های جهانی به روی  محصولات ایرانی شده است.آشنایی ایرانیان با بازار جهانی و بالارفتن سطح استاندارد فعالیت ها در ایران منجر شده است که در سال های اخیر فعالیت ها به این سمت بروند .بنابر این یکی از نشانه های مثبت کاهش و برداشته شدن تحریم ها است که باید برای ورود به بازار جهانی و تعامل با آن اماده باشید و فرصت های موجود را دریابید .

7- فعالیت های خبرگان

حضور خبرگان در حوزه های مختلف کسب و کار در ایران به خصوص در فعالیت های داوطلبانه منجر به ایجاد فرصتی بی نظیر شده است . رشد شبکه  های اجتماعی در کشور  مانند وایبر ، واتساپ ، فیسبوک و لینکداین و غیره منجر به ایجاد فضایی شده است که خبرگان بر خلاف گذشته با راحتی بیشتری قابل دسترسی هستند و میتوان از راهنمایی های این افراد بهره برد .تجربیات این افراد در برنامه هایی مانند پایش ،خوبی از خودتونه و یا کافه سوال و کافه فناوری  در اختیار شماست و میتوانید با برنامه ریزی مناسب از آنها استفاده کنید.

8- سرعت نوآوری

سرعت زیاد نوآوری و تحول در کسب و کارهای مختلف و ورود فناوری های تازه فرصت های طلایی را برای همه کسب و کارها به خصوص آنهایی که با این فناوری های نزدیکی بیشتری دارند ایجاد میکند. فناوری هایی  مانند رایانش ابری،اینترنت اشیا ، پوشیدنی های هوشمند ،نانو فناوری ، زیست فناوری  و فناوری های فضایی از این جمله اند .جشنواره های متعددی در کشور به این منظور برگزار میشود که نشان از توجه جدی به این حوزه دارد . جشنواره هایی مانند خوارزمی ، رازی،ابن سینا ،شیخ بهایی و غیره ….شما فرصت های بسیار زیادی برای خلاقیت و نوآوری در سال 1394  پیش رو دارید .

9-شما یکسال بزرگتر شده اید

یکسال به تجربیات شما در سال 1393 افزوده شده است و این امر میتواند شما را در شناسایی، انتخاب ، اجرا و بهره گیری از فرصت های پیش رو یاری کند .میتوانید از تجربه و توانمندی های ایجاد شده  در سال 1393  برای شروع کسب و کار در 1394 استفاده کنید . همین الان به سال گذشته نگاه کنید و ببینید چه تجربیات و مهارت هایی به دست آورده اید که میتواند شما را یاری کند .

10- فرصت عید نوروز

عید نوروز و روزهای قبل از آن روزهایی است که اغلب تعطیل هستند و امسال نیز این تعطیلات بیشترین زمان را در اختیار شما میگذارد .در این فرصت میتوانید با  وجود منابع اطلاعاتی زیاد و گسترده و دوره های موجود بر روی شبکه اینترنت  مدل کسب و کارتان را پیدا کنید و با استفاده از فرصت ملاقات با دوستان و آشنایان  در این مدت آن را اعتبار سنجی کنید .با خودتان  این سوال را مطرح کنید اگر الان نه پس کی؟تا چه زمانی قرار است کارمند باشید و عمرتان را بفروشید ؟ آیا تا بحال با خود فکر کرده اید که هر دقیقه از عمرتان را چند میفروشید ؟

100935 copy4

info@paresh.org

یک دیدگاه »

  1. الهام 12 مارس 2015 در 12:14 ب.ظ -

    ممنون آقای مولایی  نسب , مثل همیشه عالی و آموزنده بود.

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.