کسب و کار های حوزه مد و لباس

محسن 28 نوامبر 2015 0

کسب و کارهای طراحی مد، کسب و کار هایی هستند که  از طراحی و زیبایی شناسی در تولید پوشاک، کیف،کفش و زیورآلات  استفاده میکنند . کسب و کار طراحی مد متاثر از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم جوامع مختلف بوده و به اندازه همین تفاوت‌ها دارای تنوع بالایی است. ایران با داشتن فرهنگ های متنوع و همچنین تاریخچه طولانی در حوزه مد و لباس میتواند یکی از بهترین مکان های دنیا برای راه اندازی کسب و کار هی این حوزه باشد .

طراح مد و لباس  کیست ؟

طراح مد و لباس مدل های لباسها، کفش ها، کیف ها و … را طراحی می کند به هنرمندانی که در عرصه پوشاک، کیف، کفش و… با طرح‌های ابداعی‌شان تاثیر بسزایی در صنعت مد در یک دوره خاص زمانی دارند، «طراح مد و لباس» گفته می‌شود.. طرح های او یا بدیع و نو بوده و یا اینکه با تغییر در طرح های موجود در بازار بوجود آمده است. هر طراح مد و لباس حرفه ای معمولا در بخش خاصی تخصص دارد مانند لباس های مردانه، لباس های زنانه، لباس های ورزشی و….

طراح مد و لباس باید دید خوبی نسبت به رنگ ها و اشکال داشته و در هنر دوخت و برش متبحر باشد. او باید از آخرین تحولات و تغییرات در دنیای مد اطلاع داشته و جامعه خود را به خوبی شناخته و از نیاز و علایق آن آگاه باشد تا بتواند متناسب با نیاز و علایق آنها مدهای زیبا و مورد پسندی را ارائه دهد.

برخی از طراحان مد و لباس به صورت فردی و برخی به صورت گروهی و تیمی کار می کنند. مشتریان آنها متفاوت هستند. گاهی یک فرد خاص (مانند یک بازیگر، ورزشکار، سیاستمدار و…) به صورت دوخت سفارشی و گاهی عموم مردم، مشتریان آنها می باشند. طراح مد و لباس معمولا در کار خود با کارشناسان فنی مربوطه و با تولید کنندگان ارتباط کاری نزدیکی دارد.  برخی از طراحان لباس وارد حوزه سینما وتلویزیون شده و به طراحی لباس برای بازیگران می پردازند.

وضعیت در ایران

سنّت پوشاک کشورهای آسیای شرقی، خاورمیانه، افریقایی، لاتین و… آن چنان غنی است که علاوه بر این که توسط طراحان این کشورها به دنیای مُد راه یافته و با استقبال بسیار خوبی از سوی مردمان این کشورها نیز روبرو شده، حتی توانسته به عنوان سبک ها و شیوه های نو و متفاوت پوشاک، بر سبک پوشاک عمومی مردمان کشورهایی غربی و دیگر نقاط جهان تاثیر گذارده و بعضاً در غربی ترین شیوه های(استایل) پوشاک و مُد غربی تغییراتی اساسی ایجاد کند.

ایراانيان از بيش از 10 هزار سال پيش داراي تمدن بوده‌اند. از اين رو، ريشه‌ي بسياري از دستاوردهاي بشر را در اين تمدن مي‌توان يافت. براي مثال، نخستين ابزار ريسندگي و بافندگي در غار كمربند، نزديك بهشهر، يافت شده است كه به 7 هزار سال پيش از ميلاد مسيح بازمي‌گردد. به علاوه، در قديمي‌ترين بخش‌هاي شهر باستاني شوش، كه در خوزستان قرار دارد، سوزن‌هاي سوراخ‌دار پيدا شده است.

اين دستاوردهاي و نوآوري‌هاي ديگري كه در دوران‌هاي بعدي رخ داد، صنعت پارچه و پوشاك ايران را پيشتاز و سرآمد جهانيان كرد. جالب است بدانيد اسكندر مقدوني، با آن‌كه به ايران حمله و آن را اشغال كرده بود، لباس ايراني مي‌پوشيد.

 شغل طراحی مد و لباس در دوره معاصر  در کشور ما هنوز به درستی تعریف نشده است. حال آنکه این کسب و کار در کشورهای غربی این شغل یکی از مهم ترین و پردرآمدترین مشاغل محسوب شده و تبدیل به یک صنعت شده است. در ایران به دلیل وجود محدودیت های دینی در بحث پوشش، وجود طراحان مد و لباس توانمند که بتوانند متناسب با فرهنگ و آیین ما طرح های نو و جذابی را ارائه دهند، بسیار ضروری است. البته طراحان و شرکت های طراح معدودی در کشور فعالیت می کنند، اما نسبت به نیاز بازار ایران و طرح های متنوع و جذابی که از سوی سایر کشورها وارد کشور ما می شوند، بسیار محدود و ناکافی هستند.

جامعه رو به رشد ایرانی و نیاز های جدید متناسب با افزایش فعالیت های اجتماعی زنان و همچنین  وجود رقبای بزرگ بین المللی و از سوی دیگر محدودیت این رقبا برای ورود به بازار ایران زمینه مساعدی را برای ظهور و رشد کسب و کار های حوزه مد و لباس و پارچه در ایران فراهم میاورد .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.