کارگاههای TRIZ برای کارآفرینان

mit2332148 29 سپتامبر 2014 0

خلاصه:

سازمان مردم نهاد پرش برای  توسعه  مهارت های  ارزش آفرینی ، فعالیت هایی را  در حوزه  انتقال مهارت ، دانش و ابزار های خلق ارزش برنامه ریزی  نموده است  . سازمان پرش  به منظور توسعه مهارت های  حل مسئله و نوآوری به عنوان موتور محرک کارآفرینی ، روش  TRIZ   را  که می تواند به  حل بهتر و سریعتر مسائل  کمک کند مورد بررسی قرار داده است .هدف اصلی کارگاه  آموزشی  پرش در این حوزه ایجاد  درک از ماهیت TRIZ  وآموزش مهارت  استفاده از روش TRIZ  برای ایجاد ارزش های خلاقانه تر و رقابت پذیرتردر حوزه کارآفرینی است .  این برنامه به منظور توسعه آگاهی کارآفرینان  و صاحبان کسب و کار درمورد TRIZ طراحی شده است.

5

مشکلی که ما به دنبال ارائه راه حل برای آن هستیم :

 • بر اساس شاخص‌های جهانی نوآوری در سال 2014 کشور ایران در موضوع نوآوری و خلاقیت در تمام حوزه‌ها از میان 143 کشور رتبه 120 را داراست.
 • کارآفرینان همواره  در صدد ایجاد ارزش جدیدی برای مشتری هستند که رقبای آنها  این ارزش را ارئه نکرده اند . ایجاد ارزش جدید و خلق آن بر مبنای نیاز مشتریان و برای حل مسائل آنها  یکی از مسائل جدی در شروع هر کسب و کار تازه ای است .
 • پایه  ایجاد استارتاپ ها شناسایی و خلق ارزشی است  که بتواند مشتری را به درجه شعف برساند . اغلب استارتاپ ها و کارآفرینان ایرانی مدل های کسب و کار غیر بومی را بر میگزینند و ارزش هایی را انتخاب میکنند که با ساخت جامعه ایران هماهنگ نیست .این موضوع منجر به  عدم  توانایی این افراد در توسعه سریع کسب و کار ها میشود.
 • اساسا خلاقیت به عنوان جوهره کارآفرینی شناخته شده است و شوپیتر کارآفرینی را “تخریب خلاق” تعریف می کند.اما در حال حاضر ابزار مناسبی در اختیار کارآفرینان ایرانی برای  به کار گیری نظام مند خلاقیت و نوآوری وجود ندارد .

 راه حل های پیشنهادی

 • بنیاد پرش مشغول کار با سازمان های  فعال در حوزه نوآوری و خلاقیت  در ایران و منطقه برای توسعه یک رویکرد جامع جهت  آموزش ابزار های  حل مسئله در حوزه  کارآفرینی است .
 • بر اساس متد پرش در ابتدا، کارآفرینان  با پیوستن به فعالیت های آموزشی TRIZ تحت آموزش های توانمند سازی قرار میگیرند.
 • مربیان پرش سعی خواهند کرد تا مهارت های  لازم برای به کارگیری ابزار تریز در خلق ارزش را به گروههای تحت آموزش منتقل  نمایند .
 • تبلیغ و ترویج  نمونه های موفق به کارگیری ابزار تریز در بین کارآفرینان نوپا و صاحبان کس بو کار های خرد  یکی دیگر از راهبرد های پرش برای توسعه  به کارگیری این ابزار  میباشد .پرش سعی میکند  نمونه های موفق را به صورت مورد کاوی های بومی منتشر کند .

تاثیر مورد انتظار

 • توسعه استفاده از  ابزار حل مسئله TRIZ در بین کارآفرینان و صاحبان ایده
 • ایجاد ارتباطات مفید داخلی و خارجی برای بهبود به کارگیری این ابزار ها برای اهداف بومی
 • کمک در به کار گیری این  ابزار برای  توسعه سریع استارتاپ ها در ایران
 • جلب توجه مسولان به توان بالقوه  این بازار  در توسعه اکوسیستم کارآفرینی ایران

چطور این طرح موفق خواهد شد

 • پرش با تمام افراد موثر ، سازمان های مردم نهاد و دولتی درگیر در حوزه حل مسئله  تماس برقرار کرده و سعی خواهد کرد آنها را با خود همراه کند.
 • پرش اقدام به  تهیه یک  پایگاه دانش از توانمندی های افراد  در حوزه تریز  و نیازمندی های آنها خواهد کرد و آن را در اختیار طراحان کسب و کار و ارائه دهندگان خدمات و دولت قرار خواهد دارد . با استفاده از این پایگاه دانش  میتوان از اطلاعات آن برای ارائه خدمات بهتر و در نظر گرفتن توانمندی های فعالان  برای  حوزه های مورد نظر استفاده کرد .
 • ابزارهای مناسب و آموزش های کافی در اختیار جامعه هدف این آموزش ها قرار خواهد گرفت تا با استفاده از آن بتوانند طیف مختلف فعالیت خود را از استارتاپ ها تا کسب و کار های سازمان یافته را توسعه دهند .

برنامه گارگاه 

عنوان

مخاطبان توضیح اهداف

آشنایی با TRIZ

کارآفرینان  و علاقه مندان به حوزه های توسعه ارزش کسب و کار تمرکز بر  شناخت تریز و مهارت های حل مسئله  شناخت ابزار TRIZ  و کاربرد های آن در کارآفرینی
کارگاه خلق ارزش با استفاده از TRIZ کارآفرینان  و علاقه مندان به حوزه های توسعه ارزش کسب و کار تمرکز بر آموزش ارزش آفرینی و توسعه کسب و کار  و حل مشکلات  مشتریان هدف با استفاده از ابزار های تریز

ایجاد مهارت های لازم برای  خلق ارزش بومی بر مبنای TRIZ

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.