میخواهید کارآفرینی کنید ؟ سرمایه ندارید؟ این 8 اصل را بخوانید

mit2332148 9 سپتامبر 2014 4

میخواهید کارآفرینی کنید ؟ سرمایه ندارید؟ این 8 اصل را بخوانید

محسن مولایی نسب

بنیاد پرش/کلینیک کارآفرینی

1409778237-penniesdi

 اشاره :

بسیاری از کارآفرینان  ایده های نابی در ذهن دارند  و بررسی های آنها هم نشان میدهد که این ایده ها میتوانند با ارائه یک خدمت  مناسب به مشتریان موفق باشند .اما اغلب اوقات این کارآفرینان با مشکل کمبود سرمایه مواجه میشوند و ایده خود را به دست فراموشی میسپارند و هیچ گاه برای انجام ان اقدام نمیکنند . این  نوشته  8 اصل اساسی برای این گروه را ارئه میکنند که با استفاده از این 8 اصل میتوانند فعالیت خود را بدون داشتن سرمایه مورد نیاز شروع کنند.

اصل اول : روی ایده هایی تمرکز کنید که در آنها دانش و تخصص دارید

تمرکز روی ایده هایی که در حوزه دانش و تخصص شما هستند منجر به این میشود که کسب و کار جدید شما با حداقل نیاز به نیروی انسانی متخصص و هزینه های مربوطه بتواند شروع به کار نماید .با تکیه بر این اصل شما میتوانید از هزینه های گزاف مشاوران  که در حوزه های جدید و غیر تخصصی مجبورید ازآنها  برای موفقیت استفاده کنید خلاص شوید و در نتیجه این هزینه را برای پیشبرد  فعالیت های کسب و کارتان صرف کنید .

اصل دوم :به همه اطلاع بدید که دارید یه کار جدید رو شروع میکنید

در ایران یه باور غلط وجود داره و اون اینه که تا کاری نهایی نشده اون رو به اطلاع هیچ کس نرسونید این مسئله موجب میشه که شما نیروی عظیمی رو که در اطرافیان و کسانی که شما رو میشناسند نهفته است رو از دست بدید .در شروع کار به همه دوستان ،همکلاسی ها و فامیل ها تون اطلاع بدید که این کار جدید رو شروع کردید. ایمیل بفرستید ،تلفن کنید ،روی پروفایل هاتون در شبکه اجتماعی این موضوع را اطلاع رسانی کنید .دوستان و فامیل شما میتوانند در توسعه نام و فعالیت های کسب و کار شما بسیار موثر باشند و ارتباطاتی که از کسب و کار قبلی تان دارید میتوانند در شناخته شدن برند تازه شما بسیار کمک کنند .در حقیقت این نوعی بازار یابی دهان به دهان است که یکی از با ارزش ترین  انواع بازار یابی است . علاوه بر این  شما میتوانید انرژی مثبتی از دوستان و آشنایان بگیرید و بتوانید از تجربیات  آنها بهره ببرید و پیشنهادات بسیار جالب  در خصوص فعالیتتان دریافت کنید .

اصل سوم :از هزینه های غیر ضروری دوری کنید

راه اندازی یک کسب وکار تازه هزینه دارد  از بعضی از این هزینه ها نمیتوان چشم پوشی کرد اما با یک نگاه دقیق تر میتوانید هزینه های غیر ضروری را شناسایی  کنید و از انها دوری کنید .شما با یک سوال ساده میتوانید این موضوع را روشن کنید که آیا این هزینه ضروری است یا نه . سوال این است که آیا این  هزینه برای تامین نیاز های من  و کسب و کار من است یا برای خواسته های من ؟ برای اینکه قضیه روشن شود اجازه بدهید یک مثال بزنم : کارت ویزیت یکی از اقلامی است که شما برای کسب و کار تازه تان نیاز دارید اما میتوانید در بازار امروز ایران برای 1000 کارت سنتی و با کیفیت مناسب 100 هزار تومان هزینه کنید و یا اینکه یک کارت  خاص سفارش بدهید که  میتواند تا 700 هزار تومان هم هزینه داشته باشدو عملا همان کارت سنتی را انجام میدهد. بنابر این با یک دقت و پرسیدن سوال  یاد شده میتوانید به راحتی هزینه های غیر ضروری را شناسایی کنید .صرفه جویی در شروع کار میتواند تفاوت اساسی بین یک کسب و کار شکست خورده با یک کسب وکار موفق باشد .

اصل چهارم : به هیچ عنوان به دنبال دریافت وام نروید

در کشور ما ایران به دلیل مشکل ساختاری در نظام تامین سرمایه اولین فکری که به ذهن هر کارآفرین  در ابتدای راه میرسد اخذ وام  از بانک ها و موسسات اعتباری است . قبلا هم در نوشته دیگری به این موضوع که  وام گرفتن در شرایط کنونی چقدر میتواند  خطرناک باشد اشاره کرده بودم (این مطلب را میتوانید در اینجا بخوانید ) .استرس ناشی از اقساط و بهره های سنگین میتواند تمرکز شما را از کسب و  کارتان به تلاش برای بازپرداخت بدهی منحرف کند . بنابر این به جای اینکه  وام بگیرید و وسایل نو برای کار خود بخرید  .با در نظر گرفتن بخشی از درامد خود برای این نوع هزینه ها بدون استرس فعالیت های خود را دنبال کنید . به عنوان مثال لازم نیست در ابتدای کار  مبلمان شیک و خاص داشته باشید یا  تعداد زیادی رایانه  و وسایل دفتری خریداری کنید شما میتوانید با وسایل معمولی کارتان را شروع کنید و به مرور وسایل جدید را جایگزین کنید .

 اصل پنجم:در مورد نظام مالی و پرداختی تان خوب دقت کنید

شما در مسیر کسب وکارتان نیاز به یک سازماندهی خیلی قوی در امور مالی دارید و البته در ابتدای این مسیر اهمیت این  موضوع دو صد چندان میشود . شما باید بدانید که نظامی که برای  دریافت هزینه های خدماتتان طراحی کرده اید   به اندازه کافی کارایی دارد تا از  ایجاد مشکل ناشی از عدم پرداخت مشتریان جلوگیری کند .اگر شما کسب و کار خرده فروشی راه انداخته اید مشکل کمتری دارید چون همزمان با فروش کالا پول آن را از مشتری دریافت میکنید اما اگر  کسب وکار مشاوره ای و یا توزیعی راه اندازی میکنید که  مشتریان شما باید بعدا پول خدمات و یا کالای دریافتی را بدهند باید بسیار مراقب باشید و ضمانت های کافی برای  اطمینان از دریافت پول خود داشته باشد .

اصل ششم :تلاش کنید  و به موقع  از کسب و کارتان عصاره گیری کنید

شروع هر کسب و کاری  نیازمند تلاش بسیار است  مخصوصا اگر سرمایه کافی نداشته باشید  شما مجبورید بسیاری از کارها را خودتان انجام بدهید و  ساعت های طولانی کار کنید .شما باید بدانید که به موقع با عرضه سهام کسب و کارتان و پیدا کردن شرکای مناسب از تلاشتان عصاره گیری کنید و با  تامین سرمایه کسب و کارتان را رشد دهید .

اصل هفتم : از امکانات تبلیغات و بازاریابی رایگان بهره ببرید

یکی از مهمترین مسائل هر کسب و کاری تبلیغات مناسب است .و البته این بخش یکی از پر هزینه ترین بخش های برنامه کسب و کاری شما خواهد بود اما باید بدانید که امکان استفاده از تبلیغات رایگان و بازاریابی با قیمت مناسب هم وجود دارد . رسانه های اجتماعی که اخیرا هم بسیار در ایران گسترش یافته اند راه بسیار خوبی برای به دست آوردن مشتریان بالقوه و  قرار گرفتن در معرض  دید  آنها و تعامل با گروههای هدف است . نکته جالب اینکه بسیاری از این مشتری ها به صورت بالقوه و هدفمند در گروههای مختلف گرد هم آمده اند و شما به راحتی میتوانید به نفوذ بالاتری دست پیدا کنید .رسانه های محلی هم  یکی دیگر از راه های معرفی تخصص شما با هزینه پاینن تر است . به هر حال یکی از مهترین بازار های شما در موقعیت جغرافیایی شما و منطقه بومی شما قرار دارد و   خوشبختانه هزینه های تبلیغات در شبکه های محلی هم نسبت به شبکه ملی بسیار پایین تراست .بنابر این از این فرصت میتوانید هم برای آشنا شدن مسولان محلی با نام تجاری شما و فعالیت هایتان استفاده کنید .

 اصل هشتم:کلاههای مختلفی برای خودتان اماده کنید

همانطوری که در اصل ششم هم گفتم کار سخت از ضروریت های شروع فعالیت  تازه است .شما باید کارهای مختلفی را انجام دهید  از بازاریابی تلفنی گرفته تا رساندن کالا به مشتری و یا حتی کار های حسابداری و  ارتباط با ادارات دولتی و غیره . شما باید بتوانید نقش های مختلف را در کسب و کارتان بازی کنید  و این مهم است که بتوانید در بین این نقش ها بر روی فعالیت هایتان هم متمرکز باشید .بنابر این نقشهای لازم برای کسب و کارتان را شناسایی کنید و درانها تبحر پیدا کنید و علاوه بر این اماده تغییر سریع این نقش ها در مواقع مورد نیاز باشید .

 جمع بندی:

نگذارید کمبود سرمایه شما را با مشکل مواجه کند و ایده های شما را به یک سری ایده درخشان خاک خورده در قفسه ذهنتان تبدیل کند .با  الهام از این هشت اصل کارتان را شروع کنید و  تجربیات خودتون رو با ما درمیون بذارید . ما سعی میکنیم به شما کمک کنیم .

info@paresh.org

www.facebook.com/karafariniclinic

4 دیدگاه »

 1. amir mohamadi 9 سپتامبر 2014 در 11:32 ب.ظ -

  با سلام خدمت استاد مولایی.اینجانب قصد راه اندازی یک واحد بسته بندی مواد غذایی رادارم و تمامی مجوز های مربوطه را دریافت نمودم .و متاسفانه با مشکل کمبود سرمایه مواجه شدم والان درگیر وام هستم با اقساط بلند مدت .خوشحال میشوم نظر استاد گرامی در رابطه با این اقدام جویا شوم.باسپاس

 2. فرزاد 12 سپتامبر 2014 در 10:20 ب.ظ -

  کاملا با این 8 مورد موافقم و واقعا تجربه کردم که میگم درسته.
  اما الان من در شرایط گذار از این مرحله هستم و باید نیروهای جدیدی به بنگاه اقتصادی اضافه کنم، اما هنوز شرایط طوری نیست برای هر فرد جدید کار کاملا تعریف شده ایی ، به اندازه کافی وجود داشته باشه، و ناچارم که افراد مولتی تسک پیدا کنم که البته پیدا کردن این افراد خیلی سخته.
  خواهش میکنم در مورد شرایط این مرحله که یک کارگاه 3 -4 نفره میخواهد به یک سیستم 15 نفره تبدیل بشه بیشتر توضیح بدید و ما رو راهنمایی کنید.

 3. mit2332148 14 سپتامبر 2014 در 12:30 ق.ظ -

  سلام دوست من
  از اینکه این مطلب رو مطالعه کردید و مورد استفاده شما بوده خیلی خوشحالم .
  در مورد سوالی که پرسیدید بهتره فعالیت ها رو بر اساس قانون 80/20 تنظیم و اولویت بندی کنید . یعنی اول نیرویی رو جذب کنید که برای مجموعه شما درامد بیشتری تولید میکنه و کاربردی تره . و در هر مرحله میتونید از این روش اولویت بندی برای جذب نیرو استفاده کنید . البته اگر بدونم دقیقا چه کاری رو انجام میدید میتونم راهنمایی بهتری بکنم .اما همیشه به یاد داشته باشید که افزایش و بزرگ شدن ناگهانی خطرات زیادی رو برای مجموعه به دنبال داره و باید با تامل افزایش نیرو رو انجام بدید . بهتره اگر وظایف تعریف شده و بازار معین در حوزه خاصی ندارید نیرو جذب نکنید و بابرون سپاری سطح کارها رو به حدی برسونید که جذب نیرو مقرون به صرفه باشه .

 4. moslemrafeie@gmail.com 16 نوامبر 2014 در 5:02 ب.ظ -

  سلام .
  مطالب بسیار جالب و کاربردی دارید … جا داره یه خسته نباشید جانانه خدمت شما و گروه شما عرض کنم .
  من یک کار جدید راه انداختم ولی بعد از گذشت 8 ماه هنوز به اون چیزی که برنامه ریزی کردم نرسیدم و تقریبا دیگه هزینه هایی که گذاشته بودم برای استارت و زمان چوپ خوری به ته دیگ رسیده …
  میتونم از شما درخواست کمک کنم و بهم بگید چه روشی را از ذهنم خطور نکرده است

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.