مصاحبه پویان مبتهج از اعضای بنیاد پرش با خبرگزاری ایسنا

محسن 28 دسامبر 2014 0

پویان مبتهج در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، گفت:  درك درست از عوامل مطرح شده تأثير بسزايي بر كسب درامدهاي شركت ها داشته و شركت هاي نو پا و دانش بنيان نيز از اين قاعده مستثني نيستند.وی خاطرنشان کرد: در اين شركتها به علت وجود منابع محدود مالي، زماني و انساني، نياز به درك صحيح و اطمينان نسبي از كسب درآمد از محصولات بيشتر از شركت هاي بزرگتر و در حال فعاليت احساس مي‌شود.

2852345-300x300 (1)

اين کارآفرین اضافه كرد: يكي از گام هاي مهم براي رسيدن به شناخت كافي از عوامل مطرح شده انتخاب مدل كسب و كار مناسب و سرمايه گذاري زماني بر روي  بهبود و تكميل مدل كسب و كار چنين بنگاه هايي است.

مبتهج بیان کرد: برای  شناخت صحيح از مفهوم مدل كسب و كار و انواع آن مي تواند نقش بسزايي در انتخاب مدل مناسب با ظرفيت هاي محصول قابل ارائه در بنگاه هاي نوپا و دانش بنيان ايفا كند.

وی اضافه کرد: به عبارت ساده مدل كسب و كار به روشي اطلاق مي شود كه فعاليت تجاري بنگاه هاي اقتصادي بر مبناي آن شكل گرفته و با تضمين كسب درآ مد باعث بقاي شركت و رشد آن مي‌شود.

دانش آموخته دانشگاه چالمرز در رشته مهندسی نرم افزار و مدیریت،‌ گفت: مفاهيم اصلي قابل توجه در مدل كسب و كار، ارزش ارائه شده و قابل تمايز محصول تعريف شده به مشتري است.

مبتهج ابراز داشت: ارزش پيشنهادي ضامن كسب درآمد شركت به واسطه فروش محصولات و خدمات قابل ارائه به مشتريان است.

وي ادامه داد: در تكميل مدل كسب و كار علاوه بر موارد مطرح شده بايستي عواملي همچون منابع در دسترس، شركاي كليدي ، نياز مشتري ، هزينه و زنجيره ارتباطي فروش براي آگاهي از امكان سنجي موفقيت پروژه تعريف شده در نظر گرفته شود.

 کارآفرین و کارشناس مسائل اقتصادی با بيان اينكه مدل‌هاي كسب و كار در نحوه تعريف ارزش پيشنهادي و همچنين راه‌هاي كسب درآمد، انواع مختلفي دارد، گفت: مدل‌هاي واسطه در چنين مدل‌هاي كسب و كار مبنا بر ارائه خدمات براي وصل كردن مشتري به فروشنده است، براي درك اين مفهوم بنگاه‌هاي معاملات ملكي با ربط دادن مشتري و فروشنده درصدي را به عنوان كارمزد فروش دريافت مي كنند که كسب و كارهايي همانند فروشگاه‌هاي مجازي نيز محصولات فروشندگان را در قبال كارمزد تراكنش به مشتريان ارائه مي‌دهند.

وی در مورد مدل‌هاي اشتراك  گفت: در اين مدل كسب و كار، محصولي با ارزش بايستي به مشتري ارائه شود كه وي تمايل پرداخت وجه براي اشتراك يا هزينه استفاده از محصول پيدا كند.

این کارشناس اضافه کرد: اين مدل در اغلب كسب و كارهاي داراي محصول با قابلیت اشتراک همچون مجله‌ها یا حتی سرویس‌های مخابراتی قابل استفاده است و ارتباط مستقيمي با ارزش پيشنهادي محصول به بازار دارد.

اين كارشناس مسائل اقتصادی گفت: مدل هاي بازفروش و استاندارد براي فروش يا باز فروش محصولات به صورت مستقيم به مشتري است و در اين مدل نیز شركت ها يا محصولات ساخت خود و يا به صورت بازفروش محصولات و خدمات شركت‌هاي معتبر به كسب درآمد مي پردازند.

مبتهج گفت: شناخت صحيح از شرايط بازار و اعتبار محصول تعريف شده كمك شاياني به فروش محصولات در اين مدل مي‌كند.

اين كارشناس در مدل كميابي خاطرنشان کرد: در اين مدل كه نيازمند طراحي استراتژي فروش است، شركت‌ها با القاي احساس كمياب بودن و يا در حال اتمام بودن محصولات قابل ارائه مشتري را متقاعد به خريد مي‌كند.

مبتهج تصریح کرد: براي چنين مدلي مي‌تواند شركت هاي توليد كننده پوشاك باشد كه در فروش فصلي با تبليغات به خريداران احساس در حال اتمام بودن محصولات فصلی را القا كرده و باعث افزايش فروش مي‌شود.اين كارشناس مسائل اقتصادي گفت: استفاده صحيح از مدل كسب و كاری كه در تناسب با محصولات تعريف شده در بنگاه‌ها است که  كمك شاياني به رشد اين شركت‌هاي نو پا مي‌كند.

لینک خبر در ایسنا 

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.