لوازم آرایش فرصت طلایی پساتحریم

محسن 16 اکتبر 2015 0

اشاره :

ارائه محصولات و خدمات نوآورانه و منطبق با نیاز مشتریان همواره یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت شرکت ها و کسب و کار های نوپا و استارتاپی است . در این میان دقت به روند ها در جامعه هم میتواند بسیار موثر باشد . بیایید نگاهی به یکی از بهترین و پر سودترین بازارهای ایران داشته باشیم .بازاری که تقریبا هیچ خانواده ایرانی  نیست که با آن سر کار نداشته باشد .یک بازار زنانه و البته  نه کاملا زنانه ….بازاری پر از فرصت های نواوری و ارائه محصول و خدمات جدید ….بازار لوازم آرایش .

زنان ایرانی38 میلیون نفر از جمعیت نزدیک به 80 میلیونی ایران را تشکیل می دهند. زنان ایرانی در دهه های گذشته تغییرات بسیاری را در نوع زیست خود تجربه کرده اند، فرایند اجتماعی شدن آنها در این چند سال سرعت بیشتری به خود گرفته است.ایران از نظر مصرف لوازم آرایشی رتبه هفتم در دنیا و دوم در خاورمیانه (بعد از عربستان) در مصرف لوازم آرایش است. حدود 90 درصد محصولات آرایشی موجود در بازار كشور به صورت قاچاق وارد كشور میشود و هیچ گونه نظارتی بر این واردات از سوی دستگاه های متولی وجود ندارد.

هر ساله  14 میلیون نفر زن ایرانی به میزان 2.1  میلیارد دلار از بازار 7.2  میلیارد دلاری فروش لوازم آرایشی را در منطقه خاورمیانه به خود اختصاص داده است. تعداد زیاد مغازه‌های فروش لوازم آرایشی نیز نمایانگر این وضعیت است. تا جایی که محمدباقر قالیباف شهردار تهران گفته تعداد آرایشی‌فروشی‌ها در تهران 5900 عدد است. به گفته او گردش مالی لوازم آرایشی در این شهر در طول سال 20 هزار میلیارد تومان است.

 در بررسي صورت گرفته در ميان زنان جهان ژاپن با 84 درصد مصرف‌كننده اولين مصرف‌كننده لوازم آرايشي در جهان است.پرتوريكو با 83 درصد و ايرلند جنوبي نيز با 78 درصد دومين و سومين كشورهايي هستند كه بيشترين مصرف‌كنندگان لوازم آرايشي و مواد گريم را در خود جاي داده‌اند.در ميان 10 كشور اول دنيا در مصرف مواد آرايشي و گريم نيز انگلستان با 65 درصد، قطر 64 درصد و آمريكا 62 درصد رتبه‌هاي بعدي را به خود اختصاص داده‌اند. گفتني است؛ رتبه اول خاورميانه در استفاده از لوازم آرايشي با 71 درصد مصرف‌كننده به کشور عربستان اختصاص دارد.

بنابر این با یک بررسی ساده متوجه میشویم که سه کشور از 10 کشور پر مصرف  محصولات آرایشی در منطقه ما هستند و این یعنی سهم بزرگی از محصولات آرایشی دنیا . بازار لوازم آرایشی در ایران یکی از بزرگترین ، بکرترین ، پر شتابترین ، جذاب ترین و ناشناخته ترین بازارهای کالاهای مصرفی است. به رغم ابعاد بزرگ و رشد شتابناک آن ، این بازار از نظر تجاری ، به دلایل مختلف ، گاه کمتر مورد توجه دولتمردان ، تولید کنندگان و سرمایه گذاران ایرانی قرار گرفته است .

 به هر ترتیب، آمار منتشر شده درخصوص میزان مصرف اقلام آرایشی، حاکی از وجود تقاضای بسیار بالا در این حوزه است. لذا دانستن وضعیت آتی این صنعت خالی از لطف نخواهد بود. علاقه‌ي انسان به زيبايي و جواني ثابت و هميشگي است،‌‌ ‌شايد بتوان گفت محصولات آرايشي در هزاره‌ي سوم نسبت‌ ‌به مشتقات نفتي رونق بيشتري خواهند داشت.

آمارهای گمرکیِ واردات سه‌ماه اول سال جاری از ورود دو هزار تُن لوازم آرایشی و بهداشتی به داخل مرزهای ایران خبر می‌دهند. این دوهزار تُن برابر با 20 میلیون دلار بوده است.  به طور جزئی‌تر بنابر همین آمار، در سه‌ماه اول سال94، 27 تُن لوازم آرایش لب به مبلغ یک‌میلیارد تومان وارد کشور شده است. 41 تُن لوازم آرایش چشم و 650 تُن لوازم آرایش ناخن نیز در این آمار هستند.

در حال حاضر و به دلیل رکود تورمی دوره تحریم ها بازار لوازم آرایشی و بهداشتی راکد است و مردم توقع کاهش قیمت این محصولات را دارند اما با توجه به اینکه قیمت دلار افزایش یافته است امکان کاهش قیمت وجود ندارد. هرچند که امکان افزایش قیمت این محصول نیز وجود ندارد.با رفع تحریم‌ها تمایل زیادی برای ورود سرمایه گذاران خارجی‌ها  به کشور ما وجود دارد.

تمام این موارد نشان از ظرفیت خوب این بازار و جای خالی زیاد برای فعالیت برند هایی دارد که نواوری لازم را داشته باشند و به نیازهای مصرف کننده ایرانی و مصرف کنندگان منطقه ای توجه داشته باشند.یکی از فرصت های عالی در دوران پساتحریم برندسازی و تولید کالاهای آرایشی و بهداشتی تحت لیسانس و توسعه تولیدات داخلی با کیفیت و قیمت مناسب است.

در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد لوازم آرایشی و بهداشتی که تحت لیسانس آلمان، انگلیس و فرانسه عرضه می شود ساخت کشور چین است و می توان گفت بازار لوازم آرایشی در دستان چین قبضه شده است این موقعیت در دوران پساتجریم برای ایران نیز وجود دارد تا بتواند با این برندها وارد مذاکره برای سرمایه گذاری مشترک و برند سازی و انتقال فناوری به کشور شود .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.