فرصت های کسب و کار در لجستیک

محسن 26 دسامبر 2015 0

راه اندازی هر کسب و کاری همواره به یک عامل کلیدی بستگی دارد و ان هم چیزی نیست جز لجستیک و زنجیره تامین کسب و کار که معمولا در بخش هزینه ساز مدل کسب و کار قرار میگیرد .
لجستیک بخش بسیار مهم و حیاتی هر کسب‌وکاری بوده و بعنوان پشتيبان اصلي فرايندها در سازمانهاي توليدي و خدماتي نقش مهمي را در موفقيت و يا عدم موفقيت اين سازمانها بعهده دارد. هزینه‌های لجستیک حدود 12% تولید ناخالص داخلی در دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. با توجه به سهم بالاي هزينه‌هاي لجستيك از مجموع كل هزينه‌هاي كسب‌وكارها، به سادگي مي‌توان نتيجه گرفت كه ایجاد بهبودهای کوچک و معقولي بین 5 تا 10 درصد از هزینه‌های لجستيك می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود سوددهی صنايع توليدي و خدماتي هر كشوري داشته باشد. بهره‌گيري از يك سيستم لجستيكي كارا و اثربخش، علاوه بر اينكه هزينه‌هاي توليد محصول و خدمات را كاهش مي‌دهد، سطح رضايت مشتريان سازمان را به جهت تحويل بموقع و با قابليت اطمينان بالاي محصول و خدمات، افزايش مي‌دهد. بنابراين، سازمان‌ها براي حضور موثر در بازارهاي رقابتي كنوني نياز مبرمي به بهره‌گيري از يك سيستم لجستيكي با عملكرد بالا مي‌باشند.

كسب و كارها در حوزه لجستيك و زنجيره تامين را ميتوان به دو بخش عمده تقسيم بندي نمود: كسب و كارهاي مرتبط با مديريت زنجيره تامين و كسب و كارهاي مرتبط با لجستيك. بخش اول شامل مسائل مديريتي در زنجيره تامين شده و به ارائه خدمات مشاوره و يا طراحي و توسعه راه حل هاي نرم افزاري در حوزه مديريت زنجيره تامين مي‌پردازند. از جمله بزرگترين شركت هاي بين المللي در اين زمينه مي توان به شركت هاي SAP و ORACLE اشاره نمود در ایران نمونهه مشخصی از این نوع شرکت ها و کسب و کار ها ایجاد نشده است . از طرف ديگر، كسب و كارهاي مربوط به حوزه لجستيك را مي توان شامل شركت هاي ارائه دهنده خدمات لجستيكي دانست. اين شركت ها عمدتا بعنوان يك شركت بيروني (طرف سوم) به سازمانهاي توليدي و خدماتي ارائه خدمت مي نمايند. از جمله مهمترين اين خدمات مي‌توان به حمل و نقل، نگهداري موجودي، فعاليت‌هاي داراي ارزش ازفزوده مانند بسته بندي، برچسب زني، پيش مونتاژ و … اشاره نمود. از جمله مهمترين شركتهاي بين المللي فعال در اين زمينه مي‌توان به شركت‌هاي FedEx، DHL، UPS و … در ایران هم شرکت هایی مانند تیپاکس ،TPG و TNT فعالیت دارند که میتوان به آنها اشاره نمود. نوع در حوزه کسب و کار های مرتبط با لجستیک در ایران شرکت های بزرگی مانند لجستیک گلدیران و سایپا لجستیک وجود دارند .

كسب¬وكارهاي لجستيك و زنجيره تامين پشتيباني¬كننده فعاليت¬هاي تجاري در بخش¬هاي مختلف اقتصادي اعم از صنعت، معدن، كشاورزي، تجارت، خدمات و غيره است. بنابراين رونق يا عدم رونق فعاليت¬ اين بخش¬ها بطور مستقيم بر تقاضاي خدمات لجستيك و زنجيره تامين اثر مي¬گذارد. بنابراين در فضايي كه فعاليت¬هاي بخش¬هاي مختلف اقتصادي از پويايي و رشد لازم برخوردار نباشند، كسب¬وكارهاي لجستيك و زنجيره تامين نيز نخواهند توانست به تعالي برسند. علاوه بر اين، رواج يا عدم رواج برونسپاري فعاليت¬هاي لجستيك و زنجيره تامين در بنگاه¬هاي كشور نيز مي¬تواند در رونق و توسعه اين كسب¬وكارها اثرگذار باشد. عامل مهم ديگر، برنامه¬ريزي منسجم و يكپارچه در سطح كلان كشور يا در واقع وجود ديدگاه هدايت¬گرانه و حمايت¬گرانه از سوي دولت¬ها براي تدوين راهبردها و برنامه¬هاي اجرايي جهت رونق بخشيدن به اين نوع كسب¬وكارهاست.

كسب و كارهاي مربوط به حوزه لجستيك و زنجيره تامين در خارج از كشور از رشد روزافزوني برخوردار مي باشد. ايجاد شركت هاي بزرگ بين المللي در حوزه هاي لجستيك و مديريت زنجيره تامين حكايت از اين پيشرفت سريع دارد. از طرف ديگر، آمارهاي رسمي نشان دهنده افزايش قابل توجه در ميزان برون سپاري فعاليتهاي لجستيكي به شركت هاي ارائه دهنده خدمات لجستيكي طرف سوم (3PL) در سطح جهان مي باشد. از جمله مهمترين معيارها در برون‌سپاري فعاليت‌هاي لجستيكي مي‌توان به معيار هزينه اشاره نمود. بررسي معيارهايي شامل هزينه لجستيک،‌هزينه موجودي و هزينه تجهيزات ثابت، نشان مي‌دهد كه اين هزينه‌ها در صورت برون‌سپاري به شركت هاي 3PL كاهش مي‌يابند. اغلب سازمانهاي توليدي و خدماتي كه از اين شركتها بهره برده‌اند گزارش کرده‌اند که استفاده از 3PL¬ ها باعث افزايش سال به سال سود آن ها شده است. علي¬رغم موفقيت مشاهده شده، به نظر مي‌رسد هنوز فرصت براي افزايش سود براي استفاده کننده‌ها از خدمات لجستيک برون سپاري شده، وجود داشته باشد. البته بايد توجه داشت كه مشاركت با شركت‌هاي 3PL تنها براي بهبود معيارهاي هزينه‌اي و يا سطح خدمت ارائه شده صورت نمي‌گيرد. در سال‌هاي اخير، معيارهايي همچون کارايي سوخت و ميزان انتشار کربن و در واقع توجه به مسائل زيست محيطي، رفته رفته از اهميت بيشتري در فرايند تصميم‌گيري براي انتخاب 3PL ها توسط ارسال کننده ها برخوردار شده‌اند.

در ایران فضای این بخش در مراحل ابتدایی شکل گیری بوده و میتواند منشا شکل گیری کسب و کار های بسیار زیاد باشد .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.