سرمایه گذاری ابری و فرصت های آن برای کارآفرینان ایرانی

محسن 9 فوریه 2015 0

سرمایه گذاری ابری  و فرصت های آن برای کارآفرینان ایرانی

محسن مولایی نسب

یک داستان جالب

به گزارش «مجله مهر» آقای «ساموئل فارست» بعد از شنیدن گریه نوزادش در بیمارستان بسیار خوشحال بود اما وقتی دکتر وارد اتاق شد خبر ناگواری را به وی و همسرش داد. دکتر بعد از نشان دادن نوزاد به پدرو مادرش گفت که نوزادشان دارای «سندروم داون» است. این خبر باعث شوکه شدن ساموئل و همسرش شد.اما شوک بعدی که به ساموئل وارد شد واکنش بی رحمانه همسرش به این اتفاق بود. همسر ساموئل بعد از شنیدن این خبر از وی خواست تا بین او و نوزادشان یکی را انتخاب کند وگرنه باید او را طلاق دهد چون این بچه بیمار را نمی‌خواهد. ساموئل نگاهی به نوزادش می‌اندازد و می بیند که او چیزی کم ندارد. بنابراین نوزادش را که بیشتر از همه به محبتش احتیاج دارد انتخاب می‌کند و یک هفته بعد مجبور می‌شود همسرش را طلاق دهد.ساموئل بعد از طلاق از کشور ارمنستان به وطنش نیوزیلند می رود تا باتوجه به امکانات نیوزیلند بتواند راحت تر از نوزادش «لیو» مراقبت کند. او بعد از بازگشت به نیوزیلند داستان زندگی خودش و «لیو» را در اینترنت منتشر می کند و از مردم می خواهد به وی کمک کنند تا او بتواند یکسال در خانه بماند و تمام وقتش را صرف نگهداری از فرزندش کند و بعد از آن یک کار نیمه وقت پیدا کند. او در مطلبی که منتشر کرد مبلغ ۷۰ هزار دلار را برای گذراندن یکسال زندگی کافی دانست. اما مخاطبان ساموئل فقط در ده روز ۲۱۵ هزار دلار از سراسر دنیا برایش پول فرستادند تا ساموئل با آرامش خیال بیشتری از لیو کوچولو مراقبت کند.

فرصت های نهفته در داستان ساموئل و فرزندش

 داستان ساموئل فارست و فرزندش  پر از نکات آموزنده اخلاقی است اما شاید بتوان فرصت های نهفته در این  داستان را برای کارآفرینان ایرانی نیز جزو این نکات دانست . شایداین ضرب المثل قدیمی ایرانی را شنیده باشید که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود حکایت ساموئل حکایت این ضرب المثل است .ضرب المثلی کاربردی .

 در ایران ما با  جوانان پر شور و دارای ایده های ناب تجاری و کسب و کاری مواجه هستیم که اغلب مشکل عمده تامین سرمایه را مانع بزرگ و جدی شروع فعالیت خود میدانند . اگر چه در مانع دانستن این موضوع بحث های فراوان و نقد های زیادی وارد است  اما نباید این نکته را نادیده گرفت که سرمایه نقش مهمی در عملی شدن ایده ها و افزایش سطح رفاه و ثروت اجتماعی دارند .

crowd funding

سرمایه گذاری ابری

در دنیا نمونه های متعددی از سرمایه گذاری  به این شیوه توسط مردم برای انجام کارهای مختلف قابل مشاهده است از جمله سایت kickstarter  (https://www.kickstarter.com) که با معرفی ایده ها و جمع آوری  هزینه راه اندازی آن ایده به عملی شدن  آنها کمک شایانی نموده است . در سال های اخیر و با توجه به رشد نفوذ  اینترنت و فناور یهای مرتبط با آن در کشور  نمونه هایی از جمع آوری مجازی کمک های مردمی در ایران برای انجام کارهای مختلف دیده شده است از جمله فعالیت هایی که سایت های پر مخاطب نظیر الف یا تابناک برای  تامین نیاز های مختلف خانواده های آبرومند انجام میدهند و یا سایت استارتاپ ایرانی  “دونیت”  (www.2nate.com )که بر روی این موضوع تمرکز کرده است و آخرین فعالیت موفق این سایت تامین منابع مالی مورد نیاز برای تجهیز مدرسه روستای عاشقلو با کمک مردم در مدت زمان کوتاه بود .این موارد نوید بخش نوعی جدید از سرمایه گذاری است که در مقیاس بزرگ و با پرداخت های اندک و به صورت خیرخواهانه و داوطلبانه انجام میشود  و افراد انتظار انتفاع مستقیم ازآن به صورت مالی ندارند. اما توسعه کسب و کار ها و بهبود اکوسیستم کار در ایران در کنار افزایش سطح رفاه و فرهنگ همکاری گروهی و همچنین لذت به ثمر نشستن فعالیتی که سهم کوچکی درآن داشته اند میتواند مردم را به انجام این کار جلب نماید .

شاید بهترین عنوانی که بشود برای این نوع سرمایه گذاری انتخاب کرد سرمایه گذاری ابری است .شبیه به رخدادی که در یک ابر اتفاق می افتد افراد با کمک های کوچک خود که در یک ابر حمع میشود موجب بارش باران در منطقه و منتفع شدن همه مردم از آن میشوند.

نکته ای که قابل تامل به نظر میرسد نقش سیستم های مختلف اعتماد بخشی  در توسعه این  روش سرمایه گذاری است اگر مردم مطمئن شوند که هزینه های اندک آنها در مسیر درست و برای ایجاد اشتغال و افزایش توانمندی تولیدی و ارائه خدمات به مردم برای افزایش رفاه استفاده میشود قطعا این فرایند در یک چرخه مثبت  توسعه میابد و این موضوع میتواند مشکلات عمده تامین سرمایه ایده های تجاری ناب در ایران و همچنین مشکل اشتغال  جوانان تحصیل کرده ایران را نه به طور کامل که در گوشه ای از اکوسیستم کارآفرینی ایران حل کند .

سعی خواهیم کرد در نوشته های بعدی مدلی برای ارزشیابی و اعتبار دهی به ایده ها برای جلب حمایت های مالی عمومی برای تحقق بخشی به انها ارائه کنیم .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.