سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی باشگاه بدنسازی

محسن 26 دسامبر 2014 0

سرمایه‌گذاری در راه‌اندازی باشگاه بدنسازی

افزایش جمعیت و توسعه شهرها که با صنعتی شدن همراه شده، افزایش آلودگی هوا و کم شدن فضای سبز را نیز به دنبال داشته است؛ موضوعی که این روزها جوانان را به سمت باشگاه‌های بدنسازی سوق داده است، به همین دلیل با سرمایه‌گذاری 2 میلیارد تومانی در راه‌اندازی یک باشگاه بدنسازی می‌توان روزانه حداقل مهمان 100 ورزشکار بود.

حال اینکه این باشگاه چقدر درآمد دارد به میزان شهریه آن بستگی دارد، به‌گونه‌ای که برخی از باشگاه‌ها در مناطق شمال شهر روزانه بین 15 تا 20 هزار تومان ورودی می‌گیرند گرچه هر قدر به سمت جنوب شهر حرکت کنید میزان شهریه کاهش می‌یابد اما به دلیل استهلاک پایین این تجهیزات، بازگشت سرمایه به صرفه است، به طوری که پیش‌بینی می‌شود یک باشگاه با هزینه 2 میلیاردی در منطقه متوسط با شهریه ماهانه 400 هزار تومان در مدت سه سال بتواند تمام سرمایه خود را بازگرداند، گرچه می‌توان با ارائه خدمات اضافی همچون برنامه تمرینی و ماساژ، درآمد را بدون هزینه استهلاک چندبرابر کرد.
در سال‌های اخیر به دلیل ماشینی شدن زندگی، بیماری‌های ناشی از کم تحرکی توسعه‌یافته و پزشکان هموار شهروندان را به ورزش توصیه می‌کنند و همین عامل منجر به افزایش ورزش‌های سالنی شده و توجیهی برای سرمایه‌گذاری در این بخش است.
احداث باشگاه بدنسازی
اگــر بخواهیــم یــک باشگاه‌بدنسازی راه‌اندازی کنیم ابتدا باید یک فضای بزرگ را که دسترسی مناسبی به خیابان‌های اصلی شهر دارد انتخاب کنیم، به طوری که اگر در محدوده ترافیک نباشد به طور قطع مشکل افرادی که با ماشین شخصی تردد می‌کنند برای آمدن به باشگاه حل می‌شود، حال با طراحی فضایی برای پارکینگ، مزیت دیگری به باشگاه اضافه می‌شود و آن را از سایر باشگاه‌ها متمایز می‌سازد.
مدیر باشگاه ورزشی رویال در رابطه با چگونگی راه‌اندازی باشگاه بدنسازی می‌گوید: برای اخذ مجوز باشگاه بدنسازی باید با ارائه سند زمین و طرح باشگاه به اداره تربیت بدنی منطقه مراجعه کرد و پس از بررسی طرح نهایی، ساخت مجموعه ورزشی شروع می شود، البته برخی افراد فضایی را که قبلا ساخته شده با تغییر کاربری و بازسازی برای راه‌اندازی باشگاه آماده می‌کنند و تنها به مجوز باشگاه نیاز دارند.
حسین سهیلی با نگاهی به ویژگی‌های باشگاه می‌افزاید: فضای باشگاه باید دارای سقفی بلند و تهویه‌ای مناسب باشد، چراکه هرقدر هوای بیشتری در فضای باشگاه جریان داشته باشد احتمال انتقال بیماری و بوی نامطبوع کاهش می‌یابد. همچنین در رابطه با سلامت ورزشکاران عامل دیگری که باید به آن توجه کرد رختکن و ساخت دوش‌های مناسب برای استحمام است.

هزینه ساخت باشگاه
با توجه به اینکه قیمت زمین در مناطق مختلف شهر متفاوت است و هزینه ساخت به ابعاد باشگاه بستگی دارد. یک بودجه ثابت را نمی‌توان برای تمام نقاط شهر یکسان فرض کرد، اما با این حال 500 متر زمین برای ساخت باشگاه نیاز است که قیمت آن متناسب با آن محله خواهد بود. از طرف دیگر، تجهیزات مورد نیاز یک باشگاه نظیر تردمیل، دستگاه‌های چندکاره و… قیمت‌های متفاوتی دارند که در مجموع برای یک باشگاه با ظرفیت 30 نفر همزمان به تعداد چهار دستگاه در هر حرکت نیاز است که متناسب با آن باید بیش از 2 تن وزنه برای دمبل و هالتر وجود داشته باشد، بنابراین بیشترین هزینه راه‌اندازی باشگاه صرف خرید دستگاه‌ها خواهد شد.
رضا میررضایی مدیر باشگاه هرکول با تایید هزینه‌های تجهیزات باشگاه، فراهم کردن سازه‌هایی برای کاهش سروصدا و ایجاد آلودگی صوتی در فضای باشگاه را الزامی دانست و اظهار کرد: هرچقدر یک باشگاه از محیط آرام‌تری برخوردار باشد با استقبال بیشتری مواجه خواهد شد، به همین دلیل کف باشگاه باید پارکت‌هایی قرار گیرد که از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار باشد. همچنین نیاز است دیوار باشگاه‌ها دارای عایق صوتی بوده و از سوی دیگر ارتفاع مناسبی داشته باشد، به همین دلیل تغییر کاربری یک فضا به باشگاه بدنسازی با هزینه‌های زیادی برای ایجاد ساختاری مناسب با این ورزش همراه خواهد بود.

ارائه خدمات زمینه افزایش درآمد
خیلی از باشگاه‌های بدنسازی به دلیل مزیت‌هایی چون داشتن جکوزی، سونا و… توانسته‌اند تعداد زیادی از ورزشکاران را جذب کنند، گرچه هزینه ارائه خدمات به شهریه اضافه شده اما این موضوع نه تنها منجر به کاهش مشتریان آنها نشده، بلکه زمینه حضور بیشتر مشتریان را فراهم کرده است.
مدیر باشگاه هرکول با نگاهی به افزایش درآمد باشگاه و ایجاد شرایط اختصاصی تصریح کرد: زمانی که یک باشگاه با قیمت کمتر مشتریان بیشتری را جذب می‌کند درآمد بیشتری خواهد داشت، اما در کنار آن با استهلاک بیشتر تجهیزات روبه‌رو خواهد شد که با توجه به گران بودن آن به نظر می‌رسد هزینه تجهیز مجدد بالا خواهد رفت، به همین دلیل درآمدزایی با خدمات باشگاهی همچون برنامه‌های تمرینی، مربیان مجرب و حتی سونا و… علاوه بر اختصاصی کردن باشگاه و افزایش شهریه، میزان استهلاک تجهیزات را کاهش می‌دهد، زیرا روزانه مشتریان کمتری مراجعه می‌کنند و در مقابل هزینه بیشتر از آنها دریافت می‌شود.
رضا میررضایی با اشاره به اینکه کافی شاپ و اغذیه می‌تواند زمینه جذب مشتریان را بیشتر کند، اضافه کرد: خیلی از ورزشکاران حرفه‌ای به دلیل تمرینات سنگین در پایان ورزش به خرید خوراکی تمایل دارند. وقتی یک باشگاه از چنین خدماتی برخوردار نباشد یک امتیاز منفی است، به همین دلیل باید با فراهم کردن اغذیه سالم، ورزشکاران حرفه‌ای را به باشگاه جذب کرد. البته خدمات زیادی هست که می‌تواند برای مشتریان اولویت داشته باشد اما با توجه به هزینه‌ای که نزدیک به 2 میلیارد در نظر گرفته شده به نظر می‌رسد یک کادر پزشکی هم برای جلوگیری از آسیب‌های ورزشی نیاز است، گرچه این گروه با ارائه خدمات ماساژ‌های ورزشی می‌تواند درآمدزایی مجزایی را برای باشگاه به ارمغان بیاورد.
با توجه به اهمیتی که هم‌اکنون افراد جامعه به سلامت جسمی خود می‌دهند و به نوعی ارزش اجتماعی تبدیل شده به نظر می‌رسد ارائه مشاوره‌های لاغری و روش‌های کار با وزنه می‌تواند درآمدزایی باشگاه‌های ورزشی را بیشتر کند. در واقع باشگاه‌ها به‌صورت محلی و منطقه‌ای ورزشکاران را جذب می‌کنند به همین دلیل رقیب آنها تنها باشگاه‌های آن منطقه است که اگر در زمان راه‌اندازی امکانات آن باشگاه‌ها را بررسی و زمینه ارائه خدمات بیشتر را فراهم کنند، به طور قطع درآمد بیشتری را با ثبت نام از مشتریان اختصاصی به جیب خواهند زد.

منبع : forsatnet

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.