روابط عمومی ابزار توسعه استارتاپ ها

محسن 11 نوامبر 2014 0

محسن مولایی نسب

اشاره :

مردم در دنیا ی امروز بر اساس فاکتور های مختلفی از شرکت ها و برند ها خرید میکنند و یا تصمیم میگیرند که خرید نکنند.یکی از مهمترین فاکتور ها در زمینه تصمیم مردم برای ارتباط با  یک استارتاپ اعتماد است . مقوله ای که مردم در ابتدای راه  خیلی دیر  آن را به دست می آورند و اتفاقا یک استارتاپ نیاز بسیار زیادی به این فاکتور برای رشد سریع دارد .  اما استارتاپ ها از چه مسیر هایی میتوانند در زمان کوتاه اعتماد مردم را به دست آورند ؟ در دنیای امروز پاسخ این سوال یک عبارت  است : روابط عمومی

PR-Banner-Microphones-copy (1)

روابط عمومی  چیست و چه کاربردی برای استارتاپ ها دارد ؟

روابط عمومی به عنوان یک نهاد ارتباطی متعلق به جامعه ی مدرن است، روابط عمومی برای یک استارتاپ  ، همچون ابزاری موثر ، حساس ،هوشمند و هشدار دهنده است که می تواند برای استارتاپ نزد افکارعمومی ، مصرف کنندگان ، رقبا و…. جایگاه بسازد .می توانیم گفت روابط عمومی  فرآیندی است که از طریق آن منافع، محتواها و ویژگی های مرتبط با یک استارتاپ  در عرصه های مختلف برجسته می شود.

روابط عمومی مانند واحدهایی نظیر امور اداری و مالی نیست که در ساعات و زمان های معینی فعالیت داشته باشد، بلکه مجموعه ای است با فعالیت های خطیر، وسیع و شبانه روزی.حیات سازمانی مستلزم فعالیت مداوم روابط عمومی هاست و سازمان بدون روابط عمومی زنده و پویا، موفق و اثربخش نخواهد بود.

بیل گیتس در یکی از مصاحبه های خود در بیان اهمیت این بخش از سازمان میگوید :  « اگر یک دلار داشتم، همان یک دلار را برای روابط عمومی خرج می کردم».

برای رسیدن به اعتماد مشتریان و مخاطبان ،در یک استارتاپ شما باید حسن نیتتان را به مشتریان اثبات کنید .یکی از مهم ترین نقش های روابط عمومی افزایش شهرت شرکت تا اندازه ای است که حسن نیت آن بر همگان مشخص شود.

بهره گیری از ظرفیت های روابط عمومی میتواند موجب ایجاد امکان استفاده شما از منابع معتبر که می توانند اعتبار برند شما را افزایش دهن،شود .از سوی دیگر در مراحل ابتدایی کار شما نیاز دارید تا افراد با ذوق و دارای توانمندی های مورد نیاز برای توسعه استارتاپ تان را جذب کنید روابط عمومی میتواند با ایجاد یک دید درست و  کامل از زوایای فعالیت شما این افراد را به سمت شما جذب کند .

رسانه ها ابزار روابط عمومی

برای فعالیت  روابط عمومی ابزار های مختلفی در اختیار است  که یکی از مهمترین انها رسانه ها و به خصوص روزنامه ها و خبرگزاری ها است .و مهمترین رکن برای ایجاد ارتباط مناسب با این نوع رسانه ها روزنامه نگاران و خبرنگاران هستند . برای ایجاد ارتباط موثر با این افراد باید  نکاتی را مورد توجه قرار داد :

اول :به  فعالیت های آنها توجه کنید

هر روزنامه نگار یک  روش خاص به خود دارد و داستان ها و حوزه های خاص و مورد علاقه خود را دنبال میکند بنابر این برای ایجاد ارتباط با این گروه لازم است ابتدا خوب روند  فعالیت های /آنها را بررسی کنید و بدانید مخاطبانشان به دنیال چه مطالبی هستند . در مرحله بعد با ارائه یک خبر یا داستان مرتبط با فعالیت هایشان که بخشی از اهداف شما در استارتاپ را پوشش میدهد میتواند توجه آنها را جلب کنید . یادتان باشد که همواره جلب توجه  این دسته افراد کارآسانی نیست .

دوم : روزنامه نگار مرتبط با خود را بیابید

بسیاری از اخباری که در خصوص استارتاپ ها منتشر میشود به صورت اتفاقی توسط رسانه ها پوشش داده میشود و یک برنامه مشخص برای ایجاد ارتباطات عمومی در این سازمان ها وجود ندارد . نکته حائز اهمیت این است که در روند موفقیت استارتاپ های بزرگ دنیا همواره ردپای یک فعالیت رسانه ای هدفمند مشاهده می شود .بنابر این  برای اینکه بتوانید استارتاپ خودتان را به خوبی معرفی کنید  و به اهداف بعدی دست بیابید باید رسانه ها را بررسی کنید و  خبرنگارانی را بیابید که علاقه مندی شان و حوزه تخصصی شان  با فعالیت استارتاپ شما همخوانی دارد . با ایجاد رابطه قوی و دائمی با این افراد میتوانید برنامه هدفمندی برای ایجاد ارتباطات عمومی ایجاد کنید .

داستان تعریف کنید !

چیزی که این روزها اثبات شده است آن است که مردم از تبلیغ مستقیم  کالا و محصولات کاملا خسته اند و به تبلیغات این دست هر چند که از سوی یک روزنامه و یا رسانه  مورد علاقه شان منتشر شده باشد توجه نمیکنند .نکته مهم این است که یک استارتاپ بر مبنای ارزش ساخته میشود ارزشی که قرار است مشکلی از مشتری را حل کند بنابر این سودمند ترین روش برای دستیابی به توجه عمومی در این زمینه  تعریف کردن داستان هایی از نحوه کمک و تاثیر گذاری محصول شما بر جامعه مشتریان است به نحوی که مشتری با مطالعه این داستان به  سودمندی کالا و خدمت شما  اعتماد کند و برای رفع مشکل خود و یا دسوتانش  استارتاپ شما را پیشنهاد کند .پس باید مهارت های بخش روابط عمومی در  ایجاد داستان های کمک استارتاپ شما به مشتریان را توسعه دهید . در این مسیر می توانید از افراد حرفه ای در حوزه ایجاد و نوشتن داستان کمک بگیرید .

واقعیت ها را منتشر کنید نه عقاید تان را

بسیاری از صاحبان استارتاپ ها با این مشکل مواجه هستند که ذهن بسیار فعالی دارند و محصولات و خدمات آینده را عملی و واقعی میپندارند و قبل از عملی شدن آنها در موردشان صحبت میکنند .نکته مهم  این است که اگرچه تعریف داستان بسیار جلب توجه میکند اما واقعیت ها و اعداد و ارقام  برای اصحبا رسانه بسیار مهم هستند و باید بر انها تاکید کنید و آمار واقعی ارائه کنید .

صبور باشید !

بسیاری از رسانه ها مدتی طول میکشد تا به درخواست های شما پاسخ بدهند .بسیاری از استارتاپ ها باید به صورت همزمان فعالیت خود را برای ایجاد ارتباط عمومی با  ایجاد وبلاگ ها و یا صفحات  اجتماعی شروع کنند و منتظر باشند تا رسانه ها به درخواست های آنها توجه کنند . اگر به نمات بالا توجه کرده باشید میتوانید انتظار داشته باشید که رسانه ها به سراغتان بیایند اما باید صبور باشید .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.