خطر وسواس در بازاریابی و فروش

محسن 24 فوریه 2015 0

 یادداشت های کوتاه

مقداد صرامی

 وسواس در بازاریابی و فروش، اختلالی است که با اشتغال ذهنی مفرط بازاریاب و فروشنده در مورد آرمان گرایی بازار و مشتریان، توقع های بیجا در نظم و ترتیب، پیشرفت امور جزئی، پیگیری ها و کمال‌طلبی همراه است تا حدی که به از دست دادن انعطاف‌پذیری، صراحت و اثربخشی خویش می‌انجامد و با ناامیدی و متاسفانه در سکوت مطلق، عملیات بازاریابی و فروش را با خطر جدی مواجه می کند و هدف اصلی خود را به حاشیه می راند.

خطر-وسواس-در-بازاریابی-و-فروش (1)

افکار وسوسه گرانه و اضطراب‌آوری که با وسواس‌های عملی همراه می‌شود منجر به تکانه ها یا تصورات عودکننده مزاحمی خواهد شد که دائماً باعث دلسردی، بی انگیزگی و اضطراب اطرافیان شده و اختلال در سیستم و سازمان فروش یا تیم بازاریابی پیش می آید.

وسواس تاثیرات چشمگیری بر روند پیشرفت بازاریابی و فروش می گذارد از جمله اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند زمان که قابل بازیابی نخواهد بود. همچنین عدم توانایی در تمرکز حواس و ایجاد حواس پرتی همکاران، بازماندن بازاریاب یا فروشنده از وظایف و مسئولیتهای اصلی، خستگی ذهن بازاریاب و بی حوصله شدن فروشنده برای مواجهه با پیگیری ها و پاسخگویی های مهم و اساسی کسب و کار، عدم برانگیختگی ذهن مشتریان، منفی بافی و دلسردی، تغییر رویکرد مشتری مداری به مشتری گریزی و نهایتا اینکه مشکل سازی و بهانه گیری و ایجاد اختلال در برقراری ارتباط با مشتریان، کند شدن سیستم پاسخگویی، عدم بهره وری، بروکراسی فروش و بازاریابی و نیز کاهش کیفیت خدمات رسانی که مستقیماً منجر به کاهش اعتباری، بی اعتمادی و بدنامی برند می گردد.

خوددرمانی نمی تواند وسواس تیم بازاریابی را بهبود بخشد. بهتر است با تغییر و دگرگونی و تحول در ساختار و عناصر توسط افرادی خارج از سیستم اقدام کرد زیرا همان محیط مستعد بیماری بوده و همین افراد بوده اند که چنین ویروسی را پرورش داده اند. درصورت کهنه گی و دوام چنین بیماری، ساختار کسب و کار دجار سندروم شده و آسیب جدی می بیند و چهره برند بد جلوه خواهد نمود.

بنابراین نظارت بر رفتارهای شخصیتی بازاریابان و فروشندگان، ضرورتی روزانه و مستمر می باشد که مدیران بازاریابی و فروش نباید از آن غافل باشند. برای شناسایی وسواس اعضای تیم بهتر است بر کل فرآیندهای فردی از ابتدا تا انتهای عملیات فکری و عملی ایشان تمرکز کرد. انجام بازرسی های نامحسوس و اتفاقی و نیز خروجی عملکرد روزانه یکی از بهترین کانالهای کنترل وسواس فردی می باشد.

لینک :http://meghdadsarami.com/contents/view/cid/42/lang/fa

 

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.