تبدیل کردن بوم مدل کسب و کار به ابزار شناسایی و تحلیل ریسک

محسن مولایی نسب 18 مارس 2017 0

مترجم : محسن مولائی نسب

از سال 2008  که بوم مدل کسب و کار توسط الکساندر استروالدر ارائه شد ابزاری ساده و بصری برای مدل کردن کسب و کار ایجاد گردید.این ابزار کمک شایانی به تصویری شدن پیچیدگی های بخش های یک کسب و کار کرد.این  ابزار با وجود سادگی هم توسط استارتاپ های تازه تاسیس هم توسط کسب و کارهای بالغی که علاقه دارند مدل کسب و کار خود را بهبود دهند و یا در دل خود کسب و کار تازه ای را ایجاد کنند قابل استفاده است .

در این لینک میتوانید انواع مختلف فارسی شده این ابزار را مشاهده کنید .شتابدهنده پرش هم این ابزار را با عنوان بوم شکوفایی کسب و کار توسعه داد تا بتوان با استفاده از آن دید عمیق تری به بازار داشت .

21

این ابزار به سادگی میتواند حوزه هایی که نیاز به تمرکز و دقت بیشتری دارند را برای شما مشهود کند. به عنوان گام مقدماتی لازم است تمام کارهایی که به نظر شما لازم است انجام شود و یا اینکه الان  صورت پذیرفته است را بر روی برچسب های زرد رنگ نوشته و  روی بوم قرار دهید .

22

برای دست یابی به  هدفتان  شما باید بتوانید بخش های مخاطره آمیز مدل کسب و کارتان را شناسایی کنید .برای این امر گام های زیر را طی کنید :

1- کامل سازی

در گام اول ابتدا تمام عناوینی که در بخش های نه گانه بوم مدل کسب و کار با برچسب های زرد رنگ قرار گرفته اند را بررسی دوباره کنید و تمام کارهایی را که انجام شده اند را روی برچسب های آبی بازنویسی و حایگزین کنید.در بررسی هر برچسب زرد رنگ از خودتان بپرسید :

آیا این مورد کامل شده است ؟

اگر پاسخ  بله بود برچسب را به رنگ آبی تغییر دهید .

23

2- کنترل

در گام دوم باید به بررسی کارها و اقداماتی بپردازیم که هنوز نیازمند تکمیل هستند.برای این مرحله این سوال را بپرسید :

این مورد نیازمند اقدام من است و یا نفر سومی لازم است آن را تایید  کند و یا انجامش دهد تا کامل شود ؟

اگر کار توسط شما و یا تیمتان قابل انجام است  رنگ برچسب را تغییری ندهید و همان رنگ زرد بماند .اما اگر پاسخ به شخص دیگری منتهی میشود و جواب سوال این است که : برای این امر لازم است فرد سومی تصمیم بگیرد و یا اقدام کند .

برچسب را به رنگ قرمز تغییر دهید .

24

3- سطح بندی مخاطره (ریسک)

بعد از اینکه بخش های غیرقابل کنترل توسط تیم با رنگ قرمز مشخص شد لازم است که همه اعضای تیم بر روی سطح ریسک این آیتم ها نظر بدهند . به این منظور بوم مدل کسب و کار را  در معرض نظر همه قرار بدهید و از آنها بخواهید تا سطح ریسک آیتم های قرمز رنگ را بین 1 تا 5 برای سطح کم تا زیاد درجه بندی کنند.نکته ای که در این بخش روی میدهد این است که میفهمید سطح ریسک درک شده توسط بخش های مختلف یک تیم متفاوت است .

25

در نهایت بخشی که بالاترین ریسک ها را از منظر تیم دارد به عنوان چالش اساسی در تیم مشخص میشود.در نهایت تیم باید به سرعت بر روی بخش با ریسک بالا متمرکز بشود تا بتواند راه حل های مختلف را پیدا کند .

26

این روش به شما کمک میکند تا ابزار بوم مدل کسب و کارتان را پر بار تر کنید با این روش شما میتوانید هم کسب و کار خود را مدل کنید هم کارها و بخش های دارای اولیت را پیدا کنید و هم بتوانید ریسک بخش های مختلف را ارزیابی کنید .

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.