بازاریابی پارتیزانی ویژه استارتاپ ها (قسمت اول)

محسن 28 نوامبر 2015 0

محسن مولایی نسب

مقدمه

بازاریابی یکی از مهمترین عوامل  موفقیت و کلید رشد سریع کسب و کارهاست . در بسیاری از کسب و کارهای نوپا ، بعد از ساخت محصول عالی و با کیفیت ،اعضای گروه به یک دیوار محکم برخورد میکنند  چطور محصول را عرضه کنیم و به کجا ؟ اما بازاریابی  معمولا پر هزینه بوده و روش های مختلفی دارد که با توانایی مالی بسیاری از شرکت های نوپا  هماهنگ نیست . سوالات زیادی مطرح میشود مثل اینکه چطور محصول خود را بازاریابی کنیم ؟ چطور مشتری خوب و وفادار پیدا کنیم؟

روش های بازاریابی متعددی وجود دارد که میتواتد  برای شرکت های بزرگ و حتی کوچک و متوسط موثر باشند اما یک نکته در همه این روش ها جلب نظر میکند و ان هم این است که این روش ها معمولا سرعت جذب و رشد زیادی ندارند و به  مرور و بر اساس تکرار امکان  تفوذ در ذهن مشتری را پیدا میکنند .

اما نکته ای که باید به ان توجه کرد این است که  استارتاپ شرکتی است که برای رشد سریع ایجاد شده است و تنها شاخصه مهم برای یک استارتاپ، رشد سریع است. هر چیز دیگری در ادامه رشد معنا پیدا می کند.بنابر این بازاریابی هم در این نوع شرکت ها کاملا بر اساس این رشد تعریف میشود.پس برنامه بازاریابی ما باید بتواند به سرعت مار ا با مشتریانی که محصولمان برایشان طراحی شده روبرو کرده و بر خلاف روش های مرسوم به سرعت در این افراد نفوذ کند.

اما چه چیزی منجر به مقاومت مشتریان در قبال برنامه های بازاریابی معمول میشود؟اکثر روش های بازاریابی معمول بر مبنای تبلیغات گسترده و روش های غیر خلاقانه بنا نهاده شده اند که مشتریان معمولا انها را پیش بینی میکنند و در برابر آنها  نوعی مقاومت دارند .نمونه این مقاومت را میتوان در نادیده گرفتن تبلیغات تلوزیونی ،عبور بدون نگاه و تامل از مقابل بیلبورد های بزرگ و پر هزنیه تبلیغاتی و …مشاهده کرد.اما راه حل چیست ؟ ما در شرکت های نوپا کمبود شدید منابع داریم و ازسوی دیگر نیز برای رشد نیاز به تبلیغات و بازاریابی موثر داریم ؟چه باید کرد ؟

راه حل این است “پارتبزان شویم “

 

پارتیزان کیست ؟

در لغت نامه فارسی این کلمه به اینصورت معنی شده است :  چریک ، سربازی که به صورت غیرکلاسیک و نامنظم با دشمن می جنگد. پارتیزان لقبی است که به جنگجویان پارتی در زمان اشکانیان بخاطر پیروزی با تاکتیک جنگ و گریز در مقابل نیروی چند برابری لژیون های منظم رومی داده شده است.شیوهٔ جنگ‌های چریکی از شیوه‌های بسیار قدیمی جنگی است. مبدع این شیوه مبارزه، جنگجویان قوم پارت که تشکیل دهنده ایران قدیم بودند بوده‌اند. در مقابل نحوه عملکرد ارتش‌های بزرگ جنگ‌های چریکی را جنگ‌های نامنظم نیز می‌نامند که در اینجا واژه نامنظم به معنای بی قاعده و بی قانون نیست زیرا هر جنگ چریکی مبتنی بر مجموعه از از قوانین و تاکتیک هاست. بنابر این باید اصول کلاسیک را کنار گذاشت و در مراحل ابتدایی گاهی به صورت نامنظم و غیر قابل پیش بینی  به سراغ بازار رفت .

چند اصل اساسی برای این امر لازم است : اول اینکه مشتری باید کاملا در برنامه پارتیزانی شما غافلگیر شود و نتیجه این غافلگیری درگیر شدن مشتری با شما و محصولتان است .دوم اینکه به‌جای صرف پول بر فرایند بازاریابی، باید سرمایه زمانی، انرژی و خلاقیت خود را بر ارائه ایده جدید صرف نمایید  و باید روش شما آنقدر خلاقانه باشد که سپر  فکری مشتری را باز کند و بتواند پیامتان را به او برساند.سوم تمرکز بر روی مشتریانی است که یکبار از شما خرید کرده اند .

یک چریک، خوب می‌داند که برای موفقیت باید از ترکیبی از سلاح‌های سنتی و مدرن بازاریابی استفاده نماید.

بازاریابی پارتیزانی چیست ؟

این روش بازاریابی روشی نامنظم و نامتعارف در انجام فعالیت‌های تبلیغی بر مبنای یک بودجه بسیار کم است. چنین تبلیغاتی گاه به گونه‌ای طرح می‌شود که مخاطب حتی از وجود آنها بی اطلاع است و شاید بتوان گفت این نوع بازاریابی از انواع بازاریابی پنهان یا بازاریابی مبتنی بر هیاهو است. در واقع بازاریابی پارتیزانی نوعی بازاریابی نامنظم برای کسب حداکثر نتایج با بکارگیری حداقل منابع است و متضمن ابتکار و نوآوری، شکستن قوانین و جستجوی راهکارهای بدیل برای روشهای بازاریابی سنتی است.

بازاریابی چریکی در عمل فرصتی مناسب است تا به مشتریان خود کمک کنید که در حال و آینده خود موفق باشند، آنها میخواهند پول بیشتری در بیاورند، وزن کم کنند، جنس مخالف را جذب کنند، شرکت خود را بسازند، سالم تر باشند یا سیگار را برای همیشه ترک کنند. پس شما میتوانید به آنها کمک کنید و راه مناسب برای رسیدن به اهدافشان را نشان دهید.

یادتان باشد : بازاریابی چریکی در مورد شما نیست بلکه در مورد مشتریان شماست.

بازاریاب چریکی تاجری است که به دنبال هدف های از پیش تعیین شده مانند سود آوری بوده و برای رسیدن به آن از ابزاری غیرمتعارف بهره میبرد. بازاریاب های چریکی خود را به به منابع عظیم مالی و بودجه های سنگین وابسته نمیکنند و در عوض خود را وابسته به خلاقیت و ابتکار فردی میدانند.

ادامه دارد …

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.