اولین کارگاه تخصصی کارآفرینی افراد با نیازهای ویژه

محسن 27 اکتبر 2014 0
با توجه به اولویت ها و اهداف  بنیاد  پرش در خصوص به کارگیری ظرفیت های این بنیاد برای توسعه اکوسیستم کارآفرینی ایران ، اولین کارگاه  تخصصی کارآفرینی افراد با نیاز های ویژه 30 آبان ماه جاری در دانشگاه تبریز با همکاری  بنیاد پرش و فعالان  این حوزه در شهر تبریز برگزار میگردد.این کارگاه برای عزیزان دارای محدودیت های جسمانی  رایگان بوده  و در مدت  برگزاری اطلاعات  لازم برای شناخت توانمندی ها ،تیم سازی و مدیریت فعالیت های کارآفرینی این گروه به صورت کارگاهی آموزش داده می شود .برای ثبت نام و دریافت اطلاعات بیشتر می توانید اطلاعات و درخواست خود را به آدرس info@paresh.org  با عنوان کارگاه تبریز ارسال کنید .

مشکلی که ما به دنبال ارائه راه حل برای آن هستیم :

 • براساس نتایج سرشماری 1390، نزدیک به یک میلیون و پنجاه هزار نفر از هموطنان‌مان دچار معلولیت هستند؛ حدود 350 هزار نابینا و ناشنوا، حدود 600 هزار فرد دارای معلولیت جسمی و حرکتی و حدود 350 هزار ایرانی دارای اختلال ذهنی. از طرف دیگر، برخی کارشناسان آماری معتقدند که آمار واقعی معلولیت بیشتر است، زیرا به ویژه در روستاها و شهرهای کوچک، برخی خانوارها «معلولیت» را نوعی نقص برای کل خانواده می‌دانند و در نتیجه در پاسخ پرسش‌های آمارگیر حاضر نیستند اظهار کنند که یکی از اعضای خانواده آنها دچار معلولیت است.
 • زنان در اكثر جوامع في نفسه از بسياري حقوق محرومند. زنان  با نیاز های ویژه از اين حيث شرايط بدتري هم دارند. آنان در واقع از تبعيض دوجانبه اي رنج مي برند. تبعيض جنسيت و معلوليت. این تبعیض به قدری جدی و فراگیر بوده که تقریبا” کلیه جنبه های زندگی آنان از جمله تحصیلات، اشتغال، کار و ازدواج افراد را تحت تاثیر قرار داده است. زنان معلول در جامعه چند برابر مردان معلول محرومیت و انزوا را تجربه می کنند، زیرا هم به دلیل معلولیت و هم جنسیت دچار نوعی طرد شدگی می شوند. آنان در برابر سوء استفاده ها آسیب پذیرتر هستند و برخی از زنان و دختران  با نیاز های ویژه در منزل کتک می خورند.
 • یکی از مشکلات اساسی زنان  با نیاز های ویژه اشتغال است. معلولیت به عنوان یک عامل بازدارنده بر سر راه اشتغال افراد عمل می کند و اگر به این مساله توجه کافی نشود سبب بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی برای خود فرد و جامعه می شوند. داشتن شغل برای معلولان فراتر از دستیابی به دستمزد اقتصادی است. اشتغال سبب تامین تمام نیازهای روحی، عاطفی و روانی فرد می شود، هویت اجتماعی به فرد می دهد و در نتیجه رضایتمندی در افراد را بالا می برد. معضل بیکاری یکی از مشکلات موجود در جامعه است که در این میان شانس اشتغال معلولان به مراتب کمتر از افراد عادی است. این مساله درباره زنان معلول به شکل جدی تری خودنمایی می کند. از نظر اشتغال، میزان فعالیت مردان ۹ برابر میزان فعالیت زنان است که این مقدار درباره معلولان باز هم کاهش می یابد و شانس اشتغال زنان معلول  یک دوم  درصد زنان عادی است. در حالی که زنان معلول نیز همانند دیگران برای تامین نیازهای متعارف خود نیازمند انجام فعالیت های اقتصادی هستند. با این همه قانون جامع حمایت از حقوق معلولان نیز قانون ۳ درصد استخدام معلولان را در نهادهای دولتی و خصوصی تصویب کرده است، اما واقعیت این است که بسیاری از شرکتها به جذب معلولان تمایلی ندارند.

راه حل های پیشنهادی

 • بنیاد پرش  مشغول  کار با سازمان های مردم نهاد ایران  برای توسعه یک رویکرد جامع جهت  آموزش کارآفرینی در بین زنان  با نیاز های ویژه است .این رویکرد شامل  ارائه خدمات توسعه کسب و کار نیز میباشد.
 • بر اساس متد پرش در ابتدا، زنان  با نیاز های ویژه مردد برای پیوستن به فعالیت های آموزشی تحت آموزش های توانمند سازی ذهنی و آمادگی و افزایش آگاهی قرار میگیرند.
 • مربیان پرش سعی خواهند کرد تا راهبرد های لازم برای غلبه بر موانع فیزیکی ناشی از معلولیت را با استفاده از فناوری های روز دنیا برای گروه های تحت آموزش تشریح نمایند .
 • تامین منابع مالی و اخذ ردیف های اعتباری کوچک برای سرمایه گذاری در ایده های معلولان یکی دیگر از خدمات پرش برای توسعه کسب و کار های این گروه از جامعه میباشد .پرش سعی میکند اعتبارات منطقه ای و وام های قرض الحسنه کوچک را  از بانک های عامل دریافت و در اختیار افراد   با نیاز های ویژه قرار دهد .

تاثیر مورد انتظار

 • استفاده ازتوان فکری و نیروی انسانی افراد  با نیاز های ویژه در ارائه خدمت به جامعه
 • حمایت از زنان  با نیاز های ویژه  در راه اندازی کسب و کار و استقلال مالی
 • کمک به بازگشت افراد  با نیاز های ویژه به متن فعالیت های  جامعه
 • جلب توجه مسولان به توان بالقوه معلولان در توسعه فضای کسب و کار

چطور این طرح موفق خواهد شد

 • پرش با تمام افراد موثر ، سازمان های مردم نهاد و دولتی درگیر در حوزه معلولان تماس برقرار کرده و سعی خواهد کرد آنها را با خود همراه کند.
 • پرش اقدام به  تهیه یک  پایگاه دانش از توانمندی های افراد  با نیاز های ویژه  و نیازمندی های آنها خواهد کرد و آن را در اختیار طراحان کسب و کار و ارائه دهندگان خدمات و دولت قرار خواهد دارد . با استفاده از این پایگاه دانش  میتوان از اطلاعات آن برای ارائه خدمات بهتر و در نظر گرفتن توانمندی های معلولان برای  حوزه های مورد نظر استفاده کرد .
 • ابزارهای مناسب و آموزش های کافی در اختیار جامعه هدف این آموزش ها قرار خواهد گرفت تا با استفاده از آن بتوانند طیف مختلف فعالیت خود را از استارتاپ ها تا کسب و کار های سازمان یافته را توسعه دهند .

 

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.