انقلاب قیمتهای سوخت و فرصت های کسب و کار

محسن 25 می 2015 0

انقلاب قیمتی در بخش حامل های انرژی  و فرصت های ارزش آفرینی

محسن مولایی نسب

اشاره :

بر اساس مصوبه هیات وزیران در شب گذشته سهمیه سوخت دولتی حذف شد و بر این اساس بنزین معمولی با قیمت 1000 و گازوئیل با قیمت 300 تومان تک‌نرخی شدند. این افزایش شامل  سوخت وسایل از سوی دیگر نقلیه زمینی در تمام بخش ها و انواع ، سوخت هواپیما و حتی بخش کشاورزی نیز  میشود . همچنین نفت‌کوره با 20 درصد افزایش به 300 تومان در لیتر و سوخت هواپیماهای مسافربری نیز با 20 درصد افزایش به 600 تومان رسیده است. قیمت گاز مایع با نرخ 230 تومان عرضه می‌شود که 9 درصد افزایش قیمت داشته است. علاوه بر این وزارت نفت پیشنهاد افزایش ۱۰، ۱۵ یا ۲۰ درصدی تعرفه گاز طبیعی را به دولت ارائه داده و خواستار اجرای آن از خردادماه شده است.

همواره افزایش قیمت سوخت در ایران به عنوان یک چالش و تهدید مطرح بوده است  اما هیچگاه به فرصت های زیاد این رویداد پرداخته نشده و بعد از مدتی با عادی شدن شرایط جدید همه چیز به دست فراموشی سپرده شده است تا شاید دوباره با افزایش قیمت غوغایی تازه به راه بیفتد .اما در دل تصمیمات اینچنینی فرصت های زیادی برای بروز و ظهور کسب و کار های مبتنی بر صرفه جویی و کاهش هزینه های حامل های انرژی نهفته است و این تهدید میتواند شروع یک رویداد تازه در ایجاد این نوع کسب و کارها باشد .

پرواز با سوخت ارزان تر از هر جا ….

بسیاری از شرکت های هواپیمایی در روزهای اخیر با افزایش 100 تومانی در هر لیتر بنزین هواپیما مواجه شده اند و قیمت سوخت برای این دسته از مصرف کنندگان به 600 تومان رسید که به گفته بسیاری از صاحبان ایرالاین ها به دلیل تعیین قیمت های پرواز از سوی دولت  این امر موجب ضرر و زیان این ایرالاین ها میشود . البته این سوال باقی است که چطور ایرلاین هایی که سوخت را ارزان تر از همه دنیا خریداری میکنند و از هواپیماهای قدیمی و فرسوده برخوردارند و خدمات مطلوبی هم ارائه نمیکنند باز هم زیان ده هستند به نظر میرسد یکی از حوزه های قابل بررسی برای ایجاد ارزش های مبتنی بر صرفه جویی و برنامه ریزی های دقیق تر این بخش باشد .

کشاورزی و صادرات و هدر دادن آب با انرژی ارزان

حامل های انرژی در بخش کشاورزی هم 20 درصد گران شد این امر شاید تولید بسیاری از محصولات که در حال حاضر به دلیل شرایط حامل های سوخت مقرون به صرفه بوده است را از این دایره خارج کند .اما به راستی  تا کنون کسی به اتفاق مهیبی که در بخش کشاورزی ایران در حال رخ دادن است فکر کرده است ؟ به اینکه ما برای تولید محصولات کشاورزی چه مقدار آب شیرین قابل شرب را  مصرف میکنیم و در ازای ان چه چیزی به دست می آوریم ؟ به عنوان مثال ما به ازا هر کیلوگرم هندوانه به قیمت بازاری 100 تومان و قیمت صادراتی 700 تومان  برابر با 235 لیتر آب مصرف میشود و به ازا هر کیلوگرم گوشت گاو 15400 لیتر آب در کشور کم آب مثل ایران مصرف میشود .

از سوی دیگر بر اساس  آمارهای متفاوتی که  از میزان ضایعات بخش کشاورزی ارایه شده است بین 20 تا 30 درصد از محصولات کشاورزی در کشور ما به ضایعات تبدیل می شوند که با احتساب تولید 100 میلیون تنی بخش زیادی از این محصولات تبدیل به ضایعات می شوند و حجم زیادی از سرمایه به هدر می رود. آمار دیگری که از سوی مرکز پژوهشهای مجلس در 2 سال پیش ارایه شده، میزان ضایعات محصولات کشاورزی را که از سوی وزارت جهاد کشاورزی منتشر شده نزدیک به 19 درصد عنوان می کند.

فرصت تغییر قیمت  حامل های انرژی در بخش کشاورزی  فرصتی مناسب برای رشد کسب و کار هایی است که با برنامه ریزی، ارائه روش های خلاقانه و نواورانه و ایجاد حرکت های دقیق علمی و عملی بتوانند  محصولات را با بازدهی بالاتر  تولید کنند و از حجم عظیم ضایعات بکاهند.بخشی که در ایران خشک جایش بسیار خالی است .

حمل و نقل عمومی و برنامه های مشارکتی

افزایش قیمت حامل های سوخت در همه بخش های  حمل و نقل زمینی در بخش خودرویی میتواند فرصتی طلایی برای کسب و کارهایی باشد که با  به اشتراک گذاری منابع امکان استفاده بهینه و ارزان تر از خدمات را فراهم میکنند . برنامه هایی مانند به اشتراک گذاری ناوگان و یا شرکت های ارائه کننده خدمات مشترک حمل و نقل به افراد و سازمان ها .همچنین توسعه حمل و نقل درون شهری خصوصی با افزایش تقاضا برای سفر های درون شهری ارزان تر با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی .

علاوه بر این خودرو ها و فناوری هایی که مصرف سوخت رو کاهش میدهند  نیز میتونن شروع خوبی برای کسب و کارهای تازه در این حوزه و با استفاده از این فرصت باشند .

نظر شما در این مورد چیه ؟

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.