ابزار : MVP یا کمینه محصول پذیرفتی مشتری

محسن 11 آگوست 2015 0
محسن مولایی نسب

شناسایی درست ارزش پیشنهادی به مشتری قلب تپینده هر کسب و کار است .یعنی شما باید مشتری را خوب شناخته باشید  تا بتوانید برای او ارزشی طلایی ایجاد کنید .مسیر های مختلفی در دنبا وجود دارد تا شما بتوانید مشتری و نیازش را درک کنید و ارزشی را به او پیشهاد کنید که توان رد کردن آن را نداشته باشد .و این عدم توانایی  معنی اش برای شما یک چیز بیشتر نیست  :موفقیت!!!

بزرگ فکر کن ،کوچک عمل کن  همین الان شروع کن

تئوری های مختلفی در مورد نحوه و گام های آغاز یک استارتاپ وجود دارد اما اغلب  آنها بعد از طی مراحلی دارای یک نقطه مشترک هستند و ان هم ایجاد یک نمونه اولیه از محصول و یا خدمتی است  که طراحی شده است .این نمونه اولیه که حداقل ارزش های مورد نیاز مشتری را به او عرضه میکند MVP یا Minimum Viable Product نامیده میشود.

تئوری های مختلفی در خصوص اینکه این نمونه باید چگونه ساخته شود وجود دارد  و البته ابزار های مختلفی هم .نکته قابل توحه این است که د رکشور ایران به دلیل اینکه  تب استارتاپ ها از بخش ICT شروع شد اغلب  MVP ها هم در حد نمونه های وب سایت یا اپلیکیشن بوده و هست  اما حقیقت این است که استارتاپ ها تنها  در حوزه ICT نیستند و میتوان   آنها را در تمام حوزه ها پیدا کرد .

یکی از گام های سخت در هر راه حل پیشنهادی  ارشمند که توسط تیم های استارتاپی ارائه میشود ارائه MVP است که در ایران اینگونه جا افتاده است که باید هزینه هنگفتی برای آن انجام شود. غافل از اینکه هزینه کردن برای چیزی که مبتنی بر فرضیات است و ممکن است اصلاحات مختلفی نیاز داشته باشد تا دقیقا با بازار و مشتری  همخوان بشود  کاری خطرناک و گاهی کشنده برای  کسب و کار های نوپای استارتاپی است.

راه حل چیه ؟

راه حال یک کلمه سه حرفی است  MVP.

در توضیح  باید گفت که  استارتاپ شما یا در حوزه خدمات است یا در حوزه تولید محصولات فیزیکی  در مورد نوع اول یعنی استارتاپ های حوزه خدمات شما  باید با شناسایی  محیط خودتان  بدون اینکه به چیز های خیلی پیچیده فکر کنید سعی کنید ارزش طراحی شده را به مشتری ارائه کنید و بررسی کنید که آیا  واقعا به آن نیاز دارد و حاضر است بابتش پول پرداخت کند .

به عنوان مثال اگر شما به فکر ارائه خدمات مشاوره عکس های پزشکی از طریق یک سامانه پزشکی از راه دور هستید که میتواند عکس ها را منتقل کند و از طریق یک سامانه هوش مصنوعی  آنها را آنالیز کند  بهتر است به جای هزینه های هنگفت در ابتدای کار  که میتواند کمر شما را خم کند تنها به این  اکتفا کنید که فرد متقاضی با گوشی همراهش برای شما عکس را ارسال کند و  شما از طریق یک سامانه پیامکی ساده تحلیل را برایش بفرستید .با این  طراحی اولیه شما ارزش اصلی را منتقل کرده اید و میتوانید بفهمید چه فرض هایی را درست طراحی کرده اید و دقیقا  مشتری شما چطور عمل میکند ، چطور فکر میکند ،تقاضایش را چطور بیان میکند و  چه احساسی نسبت به خدمت ارائه شده شما دارد .

در مورد کالای فیزیکی شما با استفاده از نمونه سازی اولیه  با پرینتر های سه بعدی و یا استفاده از وسایل و مواد ساده مدل سازی میتوانید به جای هزینه های هنگفت اجرای یک نمونه واقعی  که ممکن است سر به فلک بکشد  نمونه اولیه را بسازید و نحوه کاربرد آن توسط مشتری ، نیازهای او  و حرف هایی که مشتری در باره کالای شما میزند را  بررسی کنید و در نهایت بتوانید حسش را نسبت به کالایتان درک کنید .

 مزایای این ابزار چیه ؟

اول : ابزار MVP به شما کمک میکند تا ارزش پیشنهادی را قبل از اینکه هزینه سنگینی روی دست شما  بگذارد امتحان کنید و از دلخواه بودن  آن مطمئن شوید .گاهی ممکن است  مشتری ها  ویژگی های نمونه شما را تغییر بدهند و  آنها را جابه جا کنند که این مورد میتواند بسیار به شما در ارائه یک محصول بازار پسند کمک کند.

دوم : این ابزار میتواند به شما کم کند تا رقبای خود در بازار را به خوبی و از طریق بهترین قاضی یعنی مشتری بشناسید . با استفاده از MVP  میتوانید بفهمید مشتریان  اول شما را با کدام شرکت یا کسب  و کار دیگر مقایسه میکنند.این رقبا ممکن است اصلا رقیب مستقیم  شما نباشند اما میتواند جایگزین های کالا یا خدمت شما را به خوبی مشخص کند.

سوم :استفاده از ابزار MVP به شما کمک میکند نیاز های جانبی محصول و یا خدمت را بشناسید و  آنها را به صورت یکجا در اختیار مشتری قرار دهید تا به سادگی بتواند ارزش ما را دریافت کند و از محصول وی ا خدمت شما با سهولت هر چه بیشتر استفاده نماید .

 

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.