ابزار های مربیان استارتاپ (1)

محسن 13 مارس 2016 0

با ورود مفهوم شرکت های نوپا به فضای کسب و کار وداغ شدن بازار برنامه های مختلف  مرتبط با این حوزه یک مفهوم تازه هم وارد فضای کسب و کار و محاوره های مربوط به آن شده است  و آن عبارت MENTORSHIP است عبارتی که معادل فارسی آن مربی یا مرشد  ترجمه شده است اما آیا هر کسی میتواند به صرف اینکه در یک  استارتاپ موفق بوده است و یا اینکه در حوزه ای دارای تخصص است مربی گری یک تیم نوپا را به عهده بگیرد ؟ تجربیات ما در شتابدهنده پرش و در رویداد های پرش که تا کنون برگزار شده است نشان میدهد هر کسی نمیتواند عنوان مربی را به دوش بکشد و این مهم را به انجام برساند .

مربی گری دقیقا مانند نظام استاد شاگردی نیازمند توانمندیها  و ویژگی هایی است که در هر کسی یافت نمیشود و دقیقا باید افرادی که برای مربی گری انتخاب میشوند برای این امر گزینش شوند و هرکسی نباید با تیم های استارتاپی همراه شود .یکی از مهارت های اساسی که برای مربیان استارتاپ ها حیاتی است و باید حتما مورد ارزیابی قرار بگیرد شنونده فعال بودن است . این مهارت در همه افراد یافت نمیشود.

گوش دادن یکی از مهارت های بسیار مهم ارتباطات است و تأثیر بزرگی بر عملکردهای ما دارد.اما گوش دادن با شنیدن بسیار متفاوت است و البته گوش دادن فعال باز هم معنای عمیق تری دارد . معنای گوش دادن فعال این است که تمام توجه ما به گوینده باشد و تنها نکات مهم را از آن برداشت نکنیم و به عبارت دیگر تلویحی گوش ندهیم .فردی که به صحبت ها گوش می دهد بایستی بی‌طرف بماند و قضاوت از پیش نداشته باشد، به این معنی که جانبداری یا اظهار عقیده به ویژه در اوایل صحبت ها صورت نگیرد. در گوش دادن فعال مواردی مانند حوصله – مکث‌ و سکوت‌های کوتاه بایستی مورد توجه قرار گیرد. شنوندگان نباید هنگام سکوت چند ثانیه ای طرف مقابل، با مطرح کردن پرسش‌ها و نظرات خود، تمرکز وی را مختل کنند. در گوش دادن موثر باید به طرف مقابل زمان داده شود تا بتواند افکار و احساسات خود را بیان کند.مربیان ناکارآمد به دلایلی، متعددی مانند اطلاعات زیاد ،عدم صبر و حوصله ،عدم تجربه ، ملال آور پنداشتن زمان های مربیگری ، نادان دانستن اعضای جوان و بی تجربه تیم ها،مشغله زیاد و درگیری های ذهنی متعدد که در افرادی که اغلب برای مربیگری  در سال های اخیر انتخاب شده اند توانایی ارائه خوب این خدمات را ندارند . مهمترین نکته این است که مربی کسی است که ذهنی آزاد و خیالی آسوده دارد و کسی که در حال اجرای برنامه های متعدد و پروژه های مشابه استارتاپی است توانایی شنونده بودن را از دست میدهد .

پرسشنامه شنونده فعال  ابزاری است برای شناسایی مربیان مناسب که توانایی شنونده بودن را دارند و میتوانند یکی از مهارت های مورد نیاز برای مربی گری را برآورده سازند .

 

 

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.