ابزار: شناخت شخصیت برای کار تیمی

محسن 28 نوامبر 2015 1

مقدمه

“نتوانستیم با هم کار کنیم” ،” اخلاقمان سازگار نبود ” “اگر شریک خوب بود ،خدا هم شریک داشت ” بسیاری از فعالیت های کاری با دلایلی مشابه چیز هایی که  نام برده شد متقوف میشود و بسیاری از تیم های کاری از هم میپاشد . اما به راستی دلیل ریشه ای  این موضوع چیست ؟ چرا برخی نمیتوانند با تیم ها همراه شوند و چرا با وجود تخصص و مهارت کافی در بین افراد یک تیم امکان ایجاد همکاری و هم افزایی به وجود نمی آید ؟

تیم های کاری و تفاوت آنها  با گروه :

يافتن راه حلهاي خلاق و جديد براي مسائل پيچيده سازمانهاي امروز، هر روز دشوارتر ميشود. افراد و بخشهاي سازمانها ديگر به تنهايي قادر به حل مشکلات فررو نيستند. ضرورت تشکيل تيم‌ها و کارگروهي در سازمانها، اهميت مطالعه بر روي مقوله کار تيمي را آشکار ميسازد.(Raymond , 2005 )تيم‌ها اغلب از افرادي با شخصيتها و رفتارهاي متفاوت تشکيل شده اند و گاه تخصص اين افراد نيز متفاوت است. شايد ايجاد هماهنگي و دستيابي به يک ترکيب بهينه از افراد بتواند به عملکرد بالاي تيمي منجر شود.

بر اساس تعاریف گروه با تیم تفاوت های اساسی دارد  .گروهها  دو یا چند نفر هستند که به طورآزاد با هم در تعامل بوده،هنجارهای جمعی داشته،و در پی کسب هدفهای جمعی بوده و هویت مشترکی دارند.اما تیم ها گروهي از افراد كه در جهت رسيدن به هدفي مشترك با يكديگر همكاري ميكنند (لارسن، لافاستو).مهمترین تفاوت در این دو مفهوم کلمه همکاری برای دستیابی به هدف مشترک است .

بنابر این به منظور دست یابی به کار تیمی باید عوامل افزایش همکاری و همدلی برای دستیابی به اهداف را شناسایی کنیم .شخصیت افراد یکی از مهمترین عوامل ایجاد همکاری در بین اعضای تیم است .و ابزار های متفاوتی برای شناسایی شخصیت ها برای کار تیمی وجود دارد .

یکی از معتبرترین، مطمئن ترین و درست ترین تست خودشناسی و تست شخصیت شناسی در دنیا، تست شخصیت شناسی MBTIاست. البته این تست همانند سایر تست های روانشناسی تنها یک ابزار است که در بهترین و استانداردترین حالت باید در کنار یک متخصص و مشاور مورد استفاده قرار گیرد تا بتوانید به درست ترین و معتبرترین نتیجه دست یابید.

شما میتوانید با استفاد از لینک زیر تیپ شخصیتی خود را شناسایی کرده و متوجه شوید که  با چه افرادی میتوانید تیم های موفق شکل دهید .

ابزار آزمون های تیپ شخصیتی

یک دیدگاه »

  1. smr.tat82@yahoo.com 30 نوامبر 2015 در 11:29 ق.ظ -

    ایده ها و طرح های خود را در حوزه آب و فاضلاب در حضور مدیران آب و فاضلاب کشور به فروش برسانید.

    مهلت ارسال ایده ها 20 آذرماه 94

    abfa.ideasbazaar.ir

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.