آیا رویداد استارتاپ ویکند در توسعه اکوسیستم کارآفرینی ایران نقش دارد؟

mit2332148 22 سپتامبر 2014 0

آیا رویداد استارتاپ ویکند در توسعه اکوسیستم کارآفرینی ایران نقش دارد؟
محسن مولایی نسب
اشاره
استارتاپ ویکند به عنوان یک رویداد اموزشی چند سالی است که در کشور راه اندازی شده و گروههای مختلفی با فراز و فرود های گوناگون برگزاری آن را به عهده گرفته اند و در شهر های مختلف کشور که شامل کلان شهر ها و شهر های کوچک تر میشود این رویداد برگزار شده است .این رویداد به عنوان یک نمونه از فعالیت های توسعه اکوسیستم در دنیا مورد توجه بوده و هست اما سوال اساسی این است که آیا این رویداد برای اکوسیستم ایران نیز مفید است ؟در این نوشته کوتاه ضمن گزارش برنامه استارتاپ ویکند شیراز که روزهای 26 تا 28 شهریور ماه 93 در شیراز برگزار شد به بررسی این موضوع میپردازیم .

Print

دور دوم رویداد استارتاپ ویکند شیراز بعد از برگزاری موفق دور اول آن در آبان ماه 92 امسال با تعداد 90 نفر شرکت کننده و 11 مربی در روزهای 26 تا 28 شهریور 93 برگزار شد.برنامه دوم شیراز 11 مربی داشت که سوابق خوبی در راه اندازی استارتاپ ها و شرکت در برنامه های مشابه داشتند .مربی هایی مانند آیدا موید زاده که تحصیلات و کار عملی متناسب با این حوزه داشت و یا آقای مبتهج که استارتاپ موفقی را در کشور سوئد راه اندازی کرده است . و دوستان دیگر که سوابق خوبی در موضوع داشتند . اما در بعد شرکت کنندگان رویداد نمات مهمی خودنمایی میکرد که بارز ترین آنها عدم آشنایی انها با فرایند های خلق ایده و برنامه ریزی تبدیل ان به یک برنامه تجاری مشخص و هدفمند بود .دلیل این موضوع هم بسیار روشن است و آن اینکه در دانشگاههای ما هیچ گونه مهارت های کسب و کار آموزش داده نمیشود و بنابر این دوستان شرکت کننده با مفاهیم زیاد اشنا نبودند و خوب انتظار هم نمیرود که در مدت کوتاه و با آموزش کم بتوانند به خوبی بر موضوع مسلط شوند . تسلط بر هر موضوعی با مطالعه و آموزش و تمرین میسر میشود و خروجی تسلط به موضوع نو اوری و ارائه راهکار های خلاقانه است که متاسفانه در رویداد استارتاپ ویکند امکان بروز این مورد وجود ندارد . بخش دیگری که در رخداد استارتاپ ویکند نمود پیدا میکند سردرگمی شرکت کنندگان در مورد چگونگی اجرای ایده است .در دنیای تجارت واقعی معمولا این سردرگمی ها وجود دارد اما مسیر با استفاده از روشمندی و اتخاذ برنامه های هدفمند اندک اندک روشن میشود . در گروههای تشکیل شده در استارتاپ ویکند شیراز چند مشکل اساسی وجود داشت که البته در اغلب گروههای استارتاپ ویکند های برگزار شده ایران وجود دارد . اول اینکه گروهها به دلیل اینکه از نظر شخصیتی بررسی نشده اند گاه چندین هسته رهبری و گاه بدون رهبری مشخص تشکیل میشوند . در مرحله بعد اغلب تیم ها نتوانستند مسیر تا هدف نهایی را ترسیم و آن را به گام های عملی کوچک تر تقسیم کنند . همینطور عدم آنالیز اولیه گروه برای اجرای ایده وتقسیم وظایف هم یکی دیگر از مشکلات عمده گروهها است . در حقیقت انچه شاهد ان هستیم نوعی کار گروهی است نه کار تیمی یعنی آنچه که نیاز است کار تیمی منسجم و هدفمند است نه کار گروهی .
آنچه در تاریخچه رویداد استارتاپ ویکند قابل شماهده است نشان میدهد که این رویداد در بین گروهی از افراد روی داده است که در یک ساختار تیمی عضو بوده اند و بر اصول کسب و کار و کار خود مسلط بوده و در مرحله بعد برای حل یک مسئله از این رویکرد استفاده کرده اند . در نمونه های کشور های دیگر هم اغلب تیم های آشنا به این موضوع و مفاهیم مدل کسب و کار وارد این رویداد میشوند حال آنکه در نمونه ایرانی شرکت کنندگان تا روز رویداد هیچ کدام از مفاهیم را نمیشناسند و این مسئله امکان برقراری ارتباط انها با مربیان و مطالب رویداد را با مشکل مواجه میکند و در ادامه هم بخش عمده ای از زمان شرکت کنندگان صرف درک این مفاهیم میشود .
به نظر میرسد رویداد های این چنینی نیاز به اماده سازی و برنامه های پیش از رویداد دارند تا بتوانند موثر باشند .اصولا برنامه هایی میتوانند در توسعه اکوسیستم کارآفرینی ایران موثر باشند که همه جوانب این حوزه را بتوانند پوشش بدهند و متانسب با اندازه ها این محیط تنظیم و بومی سازی شده باشند .به نظر نمیرسد با روش فعلی رویداد استارتاپ ویکند بتواند نقش موثری در توسعه اکوسیستم ایفا کند مگر آنکه به صورت جدی اصلاح شود.

پاسخی بگذارید »

شما باید وارد شوید تا بتوانید کامنت بگذارید.