آیا استارتاپ را برای فروختن میسازیم یا برای ماندن ؟

محسن 26 مارس 2015 دیدگاه‌ها برای آیا استارتاپ را برای فروختن میسازیم یا برای ماندن ؟ بسته هستند

محسن مولایی نسب

اشاره :

تب استارتاپ ها در تمام دنیا بالا گرفته است  از غنا گرفته تا آمریکا و اکوسیستم های کوچک و بزرگ از این مفهوم در حال تشکیل شدن است . در ایران هم با توجه به این مفهوم رفته رفته در حال وارد شدن به فضایی هستیم که شرکت های بزرگ داخلی و خارجی با درک مفهوم ارزش خلق شده توسط تیم های کوچک دانش بنیان به خرید آنها و محصولاتشان رغبت نشان میدهند . در ایران بر خلاف کشور های پیشرفته فروش سهام شرکت های تازه بنیاد در بورس مقدور نیست و این شرکت ها با پروسه های طولانی و بورکراسی پیچیده ای برای ورود به بازار سهام مواجهند ….مسله مهمی که وجود دارد این است که موسسان و صاحبان ایده در شرکت های استارتاپ هدفشان از ایجاد استارتاپ چیست …نگاه موسسان شرکت های نوبنیاد میتواند تعیین کننده  تصمیم آنها برای حرکت در راه ایجاد و فروش استارتاپ های موفق باشد یا ساختن یک استارتاپ  برای ماندن …

5194

 

هیجان خرید  

اینها را ببینید :

به گزارش وب سایت MacRumors اپل کمپانی ساکن لندن Camel Audio را خریداری کرده است. شرکت مذکور مجموعه ای نرم افزاری تحت عنوان Alchemy را به بازار عرضه می کرد که شامل افکت های صوتی گوناگون و پلاگین های مختلف از جمله synths بود و اهالی دنیای موسیقی می توانستند با استفاده از آنها به ایجاد ترک های (Tracks) موزیک دیجیتالی بپردازند.

بنا بر گزارشات تایید شده از سوی گوگل، این کمپانی، شرکت Deepmind را خریداری کرده است. Deepmind یک استارت آپ کوچک انگلیسی است که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می‌کند و اکنون گفته می‌شود که طی یک قرارداد 400 میلیون دلاری که البته صحت این رقم همچنان تایید نشده به تصاحب گوگل در آمده است“.

در دسامبر گذشته گفته میشد که سامسونگ راه اندازی خدمات پرداخت موبایلش را در سال ۲۰۱۵ خواهد داشت وLoop Pay  شرکتی است که سامسونگ با آن در حال مذاکره است.Loop Pay  یک شرکت استارتاپ است که تکنولوژی آن در دستگاه های فرستنده و گیرنده سامسونگ در سال گذشته به صورت آزمایشی به کار گرفته شد. در روز چهارشنبه سامسونگ از خریده شدن این شرکت بدون فاش کردن مبلغ آن خبر داد“.

اینها خبر هایی است که هر روزه میتوانید آنها را در فضای مجازی ببینید  .خبر های  میلیون و گاه میلیارد دلاری ….با اینکه استارتاپ های زیادی هم هستند که شکست میخورند اما خبر های  موفقیت طرفداران بیشتری دارد.

در واژه نامه های کاربردی  استارتاپ ها لغت Acquisition  به معنای خرید یکی از واژه های شناخته شده و پر کاربرد است . خرید زمانی روی میدهد  که  یک استارتاپ توسط شرکت بزرگتر از خود با اهداف استراتژیک خریداری می شود در این  حالت ، صاحبین سهام در ازای دریافت مبلغی بر اساس ارزش شرکت آنرا واگذار می نمایند و خود وارد شرکت بزرگتر خریدار شده و یا به دنبال راه اندازی استارتاپ بعدی میروند . اما آیا یک استارتاپ را برای فروخته شدن ایجاد میکنند و یا برای ماندگار شدن به عنوان یک کسب و کار دائمی برای موسسان خود ؟ پاسخ به این سوال دو گروه مشخص در بین موسسان استارتاپ را شکل میدهد .

1- بساز و بفروش ها

در نگاه ساختن برای فروش دسته ای از موسسان قرار میگیرند که تخصص و مهارت کافی در شناسایی نیاز و تبدیل آن به یک ارزش و البته طراحی مسیر مناسب برای ایجاد درآمد از آن ارزش دارند. این گروه در حقیقت کارشان ساخت  ارزش های مشتری پسند است …این گروه با برنامه مناسب  و با هدف فروش کسب و کار استارتاپی را راه اندازی میکنند و تعصب مالکیتی ندارند و آنچه برایشان اهمیت دارد آن است که هر چه سریعتر به سراغ ایده های  بیمشار دیگری بروند که هر روز به ذهنشان میرسد .این گروه برنامه ای حداکثر 3 ساله برای هر استارتاپ دارند و وقتی به اندازه کافی توانستند رشد کنند و  محصول را به درجه ای از درخواست عمومی مشتریان برسانند شروع به مذاکره برای فروش استارتاپ به شرکت های بزرگتر میکنند و با پول حاصل وارد راه اندازی استارتاپ بعدیشان میشوند .

نمونه بارز این گروه بنیانگذار شرکت Oculus «پالمر لوکی» است که  تنها 22 سال دارد.پالمر وقتی هنوز یک نوجوان بود اولین دستگاه واقعیت مجازی خود را در پارکینگ خانه ساخت و زمانی که به سن 19 سالگی رسیده بود این دستگاه یک استارت آپ شناخته شده و معتبر بود.مجله فوربس تخمین زده است که تا کنون و در پی توافق لوکی با فیسبوک برای فروش این استارت آپ به بهای 2 میلیارد دلار، سرمایه خالص وی اکنون به چیزی در حدود 500 میلیون دلار رسیده است.

2- معمار های  آرمانی

این دسته برخلاف دسته اول حس مادر و فرزندی به استارتاپ خود دارند نمونه بارز و البته مشهور این گروه استیو جابز است که به اپل به عنوان یک فرزند می نگریست و در تمام طول فعالیت خود برای تعالی و رشد این فرزند تلاش نمود.این گروه مانند معماری طراح و حساس  ساختاری را طراحی میکنند که سالها بعد از خودشان نیز با اصول اولیه طراحی اش به خوبی کار کند و جریان های درآمدیش پایدار باشد . در حقیقت این گروه ساختار را جوری طراحی میکنند که قابلیت تبدیل به یک استارتاپ گسترش پذیر را داشته باشد .این گروه استارتاپشان را بزرگ میکنند تر و خشک میکنند و در شادی و غم همواره کنارش میمانندو خود را در برابر فراز و فرود های استارتاپشان مسئول میدانند . داشتن  چشم انداز گسترده، عمیق و خیلی بزرگ  برای کسب و کار،برنامه ریزی برای موفقیت با تمام توان و در ابعاد بزرگ، جستجوی مدل کسب و کاری قابل‌تکرار و گسترش‌پذیر برای تبدیل به شرکتی بزرگ ، ساختن تیمی در سطح جهانی که چشم‌اندازی مشترک دارند و باور عمیق موسسان آرمانی به اینکه تنها خود آن‌ها هستند که می‌توانند ارزش طراحی شده  را محقق کنند از جمله ویژگی های این دسته است . با رشد نهال استارتاپ معماران آرمانی  سعی دارند تا با حفظ تسلط خود بر کسب و کار ،آن را به شرکت بزرگی تبدیل کنند که بتواند ارزش های بیشتر و به روز تری را به مشتریان ارائه کند  و اوصل و قواعد بازی را تعیین و به بازار و رقبا دیکته کنند.

 شما استارتاپتان را برای فروش میسازید یا برای ماندن ؟

کامنت بسته شده است.